Ni Zagorje malo
Autor: Ines Turk, 29. 5. 2017.

U petak, 26. svibnja, učenici 3.a i 3.d bili su na terenskoj nastavi u Hrvatskom zagorju.

Prvo su posjetili Muzej krapinskih neandertalaca.

Postav muzeja je napravljen kao vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka… sve do današnjih dana,  s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca. Muzejski vodič nastojao je djeci približiti krapinske kamenodobne stanovnike koji su prije 125 tisuća godina živjeli na području Krapine.

Zatim su posjetili Dvorac Veliki Tabor i sudjelovali u radionici izrade lutaka. Naučili su kako samostalno izraditi krpenu lutkicu – ginjolu. Simpatične i jedinstvene lutkice ponijeli su kućama.

Sljedeća destinacija nam je bio Muzej "Staro selo" Kumrovec koji dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća. Tu su tradicijske okućnice i vrtovi, štaglji i kotci – sve ono što je činilo bogati mozaik života na selu. Rodna kuća Josipa Broza Tita koja obnovljena stoji u središtu sela sadrži etnografski i povijesni postav. Učenici su vidjeli i razne tradicijske obrte kojima su stanovnici zagorskih sela osiguravali egzistenciju svojim obiteljima. Bili su tu kovači, lončari, licitari… a sudjelovali su i u još jednoj radionici, izradi drvenih igračaka.

Na povratku smo se zaustavili u Zelenjaku kod jedinstvenog spomenika himni. Ljepota prirode uvjerila nas je u predaju da je pjesmu „Horvatska domovina“ Antun Mihanović napisao očaran ljepotom Zelenjaka,

Bilo je ovo putovanje kojeg ćemo se dugo i rado sjećati. Posjet Hrvatskom zagorju pružio nam je bogato doživljajno iskustvo i dokaz da ni Zagorje malo.

Da barem malo ugodnih trenutaka podijelite s nama, pogledajte priložene fotografije.

Snježana Janjić i Sanja Kovačić