ZVIJEZDE NAŠE ŠKOLE: EMILIJA, MIRNA I LEONARDA: Projekt poticanja čitanja Čitanjem do zvijezda
Autor: Adrijana Hatadi, 5. 4. 2013.

Potaknuti idejom da motiviraju članove školskih knjižnica na čitanje i što češće druženje s knjigom, školski su knjižničari prošle školske godine (2011./2012.) započeli s provedbom regionalnog projekta za poticanje čitanja Čitanjem do zvijezda. Organizatori ovog projekta su udruga Hrvatska mreža školskih knjižničara te županijska stručna vijeća pet županija sjeverozapadne Hrvatske: Koprivničko – križevačke, Bjelovarsko - bilogorske, Varaždinske, Međimurske i Krapinsko – zagorske.

Projekt je osmišljen kao natjecanje u znanju i kreativnosti kojim se nastoji potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, kritički osvrt, istraživanje te na kreativnost jer je učenje na taj način najučinkovitije.

Natjecanje se odvija u dvije kategorije: provjera znanja na temelju pročitanosti zadanih knjiga te ocjenjivane plakata izrađenih također na zadanu temu.

Prošlogodišnja tema projekta bila je kriminalistički roman, a ove školske godine (2012./2013.) tema je bila suvremeni roman za mlade. Učenici su odgovarali na pitanja na temelju četiri pročitana romana: Ž. Hercigonja: Tajni leksikon, B. Primorac: Maturalac, J.Tihi-Stepanić: Imaš fejs? i J. Bitenc: Twist na bazenu, a u kreativnom dijelu natjecanja izrađivali su i predstavljali svoje propagandne plakate.

Na regionalnom natjecanju koje se održalo na Visokoj tehničkoj školi u Bjelovaru 19. ožujka 2013. od deset škola iz pet županija oba prva mjesta (i u natjecanju u znanju i u izradi plakata) osvojile su učenice iz Koprivničko - križevačke županije. Ekipa OŠ „Braća Radić“ Koprivnica (koju su činile učenice Emilija Sinjeri, Mirna Marjanović i Leonarda Vrban, njihova mentorica Ines Vađunec te školska knjižničarka Adrijana Hatadi) proglašena je najuspješnijom u testu znanja, a za najuspješniji plakat proglašen je onaj učenice Elene Tuba iz OŠ Molve čiji je mentor bio učitelj likovne kulture Darko Markić.

Bilo je to zaista lijep dan proveden u međusobnom druženju učenika, ali i u druženju s knjigom, knjižnicama i knjižničarkama. Knjiga je poticala na razgovor, a razgovori su imali informativnu, edukativnu i posebice terapeutsku vrijednost. Ovo druženje uz knjigu jedan je aspekt  promjene koji vodi širem obrazovanju i rastu duha naših učenika.