ŠKOLA U PRIRODI - 4. A i 4. C razred
Autor: Vesna Petrušić, 12. 6. 2017.

Učenici i učenice 4. A i 4. C razreda sa svojim učiteljicama Vesnom Petrušić i Vesnom Kušenić, te u pratnji školske knjižničarke Adrijane Hatadi, od 7. do 9. lipnja 2017. godine bili su u školi u prirodi Istarski mozaik u tri dana.

Evo kako nam je bilo i što smo sve vidjeli:

1. DAN: 7. lipnja 2017., srijeda

Prvo odredište naše škole u prirodi bile su Fužine gdje smo posjetili i razgledali špilju Vrelo, a zatim se vozili turističkim vlakićem oko jezera Bajer. Nakon ručka uslijedila je vožnja autobusom u pravcu Rijeke. Panoramskom vožnjom kroz grad Rijeku vidjeli smo luku, brodogradilište i riječki korzo. Potom smo posjetili Riječki astronomski centar – Zvjezdarnicu i Planetariji, gdje smo odgledali edukativni film o istraživanju Mjeseca, te poslušali zanimljivo predavanje o Sunčevom sustavu. Nakon toga nastavili smo vožnju prema Puli. Smjestili smo se u hotelu Brioni, osvježili se kupanjem u hotelskom bazenu, te dan završili zabavnim programom - plesom i igrama s hotelskim animatorima.

2. DAN: 8. lipnja 2017.,  četvrtak

Nakon doručka krenuli smo autobusom do Fažane, a zatim brodom do Nacionalnog parka Brijuni. NP Brijuni razgledali smo, u pratnji stručnog vodiča,  panoramskim eko vlakićem i pješice. Obišli smo muzej, zbirku prepariranih životinja, arheološko nalazište, te zoo vrt na otvorenom gdje smo vidjeli koze, ljame, zebre, antilope, jelene, muflone, magarce i slonicu Lanku.

Nakon ručka i kraćeg odmora u hotelu, uslijedio je razgled grada Pule i upoznavanje kulturno - povijesnih znamenitosti grada (Arena, Herkulova vrata, Slavoluk Sergijevaca, Forum, Augustov hram, gradska vijećnica…). Poslije razgledavanja Pule, vratili smo se u hotel i kupali na hotelskoj plaži. Nakon večere uživali smo u plesu, igrama i pidžama partyju.

3. DAN: 9. lipnja 2017., petak

Nakon doručka i odjave iz hotela i otišli smo u posjet pulskom Aquariumu  gdje nas je stručni vodič na vrlo zanimljiv i edukativan način upoznao s bogatim životinjskim svijetom našeg Jadranskog mora, ali i sa stanovnicima nekih svjetskih mora. Vidjeli smo biljni i životinjski svijet sljedećih postava: Sjevernojadranski  postav, Mediteranski postav, Tropski morski postav, Tropski slatkovodni postav, Hladna slatkovodna staništa i Centar za oporavak morskih kornjača.

Dnevne aktivnosti smo nastavili vožnjom u pravcu Poreča. Zaustavili smo se u mjestu Bale, gdje smo posjetili Multumedijalni centar, poznat po trajnim postavima, jedinstvenim na tom području: prvi je posvećen bogatom baljanskom nalazištu dinosaura, a drugi je ornitološki – zbirka autohtonih ptica s područja Bala i Istre. Vožnjom uz Limski kanal i panoranskim razgledom grada Rovinja, stigli smo u Poreč. Nakon ručka uslijedila šetnja gradom uz razgled središnje gradske barokne jezgre, ulice Decumanus. Posjetili smo i Eufrazijevu baziliku, kulturno - povijesni spomenik pod zaštitom UNESCO-a.

Na povratku kući zaustavili smo se u Karlovcu, u Mc'Donalds restoranu, radi obroka. Veseli i puni prekrasnih dojmova, u večernjim satima stigli smo u našu Koprivnicu.