Učenici petih razreda učili o volontiranju
Autor: Ines Vađunec, 12. 10. 2017.

Učenici petih razreda naše škole imali su čast od 9. do 11. listopada 2017. na Satu razrednika ugostiti volonterku Martinu Kazinoti i njenog psa Tria. Kroz zanimljivo interaktivno predavanje i prezentaciju naučili smo kako se pravilno trebamo odnositi prema kućnim ljubimcima.

Kućni ljubimci su članovi obitelji prema kojima se moramo odnositi s dužnim poštovanjem i o njima voditi posebnu brigu. Trebamo ih socijalizirati, redovito voditi brigu o njihovom zdravlju, šetati ih, igrati se s njima, provoditi vrijeme s njima i ono što je najvažnije, voljeti ih.

Životinje se nikako ne smiju držati u malim skučenim prostorima u kojima se ne mogu slobodno kretati, ne smiju se držati izolirane, ostavljati često same niti držati na lancu ili u malim kavezima. Odgovornost je svakog vlasnika da procijeni kakve uvjete životinji može pružiti i koliko slobodnog vremena i sredstava za nju može izdvojiti. U skladu s tim zatim treba i odabrati životinju koja bi mu svojim karakterom i životnim potrebama odgovarala kao ljubimac ili je pak uopće ne odabrati ukoliko uvidi da za nju nema uvjete.

Martina je naglasila da kućni ljubimci nisu igračke i da ih ne uzimamo samo ako su nam slatki kad su mali, već da, kad ih odaberemo, oni su naši cijelog svog života pa im moramo pružiti odgovarajuću skrb u svim njihovim životnim fazama. Naučili su da postoje mnoga skloništa u kojima svoj novi dom nestrpljivo čeka puno prekrasnih životinja koje mogu spasiti, udomiti i tako usrećiti njihov i svoj život. Istaknuta je važnost sterilizacije i kastracije životinja te je stavljen naglasak na osvještavanje problema zlostavljanja životinja, tj. potreba da reagiramo čim vidimo da netko zlostavlja životinju i prijavimo to nadležnim institucijama.

Učenici su kroz izlaganje imali priliku upoznati Martinine životinje i njihove tragične sudbine te sudbine drugih napuštenih i zlostavljanih životinja koje su zahvaljujući požrtvovnosti volontera našle sretan dom. Na kraju predavanja Martina je pozvala učenike da budu dobri jedni prema drugima i prema životinjama, a učenici su dobili priliku poigrati se s Triom. Učenici i njihovi roditelji pokazali su veliko srce te su za brojne nezbrinute životinje skupili povelik paket hrane te osvijestili važnost izreke Dobre je činiti dobro. Uvijek.

Ines Vađunec