Koprivnico, sretan ti rođendan!
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 2. 11. 2017.

Prekrasni jesenski dan bio je idealan za šetnju gradom koji su sedmaši u pratnji svojih učitelja iskoristili ne bi li nešto više saznali o svom gradu povodom njegova rođendana 4.11.

U četvrtak 2. studenog podijeljeni u deset grupa s vrlo dobrim uputama i u pratnji svojih učitelja krenuli smo u obilazak  gradskih znamenitosti.

Prva i druga skupina su posjetile gradski muzej (jedna skupina je trebala posjetiti galeriju, ali zbog skorašnjeg otvaranja izložbe to nije bilo moguće). U muzeju su ih ugostile kustosice Helena Kušenić i Maša Zamljačanec. Učenici su između ostalog saznali da gradski muzej sadrži oko 20.000 izložaka, da je osnovan 1951. godine, da u sklopu muzeja djeluju i galerija grada Koprivnice, Galerija u Hlebinama, Memorijalni centar Danica, Kuća Malančec te zbirka Ivana Sabolića u Peterancu.  Saznali su i da je muzej prije bio gradska vijećnica (magistrat) i zatvor, da muzealci više vremena provode s predmetima nego s posjetiteljima i još mnogo zanimljivih podataka koje su  učenici marljivo bilježili.

Treća skupina posjetila je gradsku knjižnicu i čitaonicu „Fran Galović“ gdje je učenike vrlo srdačno dočekala gđa Danijela Petrić i vrlo strpljivo odgovorila na sva pitanja naših učenika te ih provela kroz sve odjele knjižnice uključujući i spremište knjiga. Neki od najzanimljivijih podataka bili su da prvi počeci knjižnice počinju davne 1846., da knjižnica posjeduje oko 160.000 knjiga, a broji oko 10.000 korisnika.

Koprivnica je nadaleko poznata i kao grad bicikala i biciklističkih staza pa je četvrta grupa u pratnji predsjednice Old timer kluba Biciklin gospođe Maje Ištvan Krapinec prošetala centrom grada, fotografirala i saznala koji su to bicikli spomenici  ponos našeg grada. Samo neki od njih su bicikl Leonarda Da Vinci-ja do ženskog bicikla iz prošlog stoljeća koji je uistinu – svaki sa svojim posebnostima prekrasan.

Turističku zajednicu osnovanu u svrhu promocije i razvoja turizma u gradu Koprivnici istražila je peta skupina učenika koja je saznala mnogo zanimljivih podataka vezanih uz  organizaciju Fašnika, manifestacije Ribolovci svome gradu, Sajma cvijeća, Podravskih motiva te Renesansnog festivala. Gospodin Renato Labazan ispričao im je da osim troje stalno zaposlenih djelatnika u njenom radu sudjeluju i volonteri, obrtnici, razne gradske udruge i organizacije.

U Županijskoj turističkoj zajednici gospodin Zdravko Mihevc istaknuo je kako Turistička zajednica predstavlja krovnu turističku organizaciju u našoj županiji u sklopu koje su: Gradske turističke zajednice, Općinske i Područne. Ona organizira sve manifestacije u županiji i na taj način promovira sebe u Domovini pa i izvan njenih granica.

Od gospođe Nataše Njegovec koja je dočekala šestu skupinu doznalo se puno toga, a između ostalog i to da je naš gradski park vrlo star i da je uređen 1856. na nekadašnjim gradskim oklopima i bedemima. Danas ga održava 30 ljudi podijeljenih u vrtlarsku ekipa, ekipa rušača, ekipu čistača i ekipu za košnju. Saznali smo i da u parku raste 50-ak vrsta biljaka od toga neke vrlo rijetke: čileanski bor, močvarni čempres, tulipanovac, japanski bagrem, zimzelena krupno-cvjetna magnolija, patuljasta tužna breza. Saznali smo i da se fontane čiste jednom tjedno (petkom) i da su prekrasni borovi koje kitimo svaki Božić na Zrinskom trgu i Trgu bana Jelačića darovi građana Koprivnice. Da nije sve idealno u gradskom parku, svjedoče i ljudi zaduženi za čistoću koji ponedjeljkom ujutro nailaze na more smeća, boca, raseljenih klupa i slično.

Gđa Helena Hrašćanec dočekala je sedmu skupinu učenika i pružila im pregršt informacija o Domoljubu, zgradi u sklopu Pučkog otvorenog učilišta koja je izgrađena 1919. u secesijskom stilu. Danas između ostalog uvelike služi za održavanje glazbeno-scenskih programa vrhunske kvalitete s ciljem približavanja daška kulture građanima Koprivnice.

Osma skupina posjetila je dva sakralna objekta u gradu - franjevčku crkvu i samostan te pravoslavnu crkvu. Pater Franjo Jesenović župni vikar proveo je učenike crkvom sv. Antuna Padovanskog gdje su učenici saznali informacije o unutrašnjosti crkve.

U pravoslavnoj crkvi se nedjeljom održavaju liturgije. Građena je od 1791. do 1794. Iako je povezanost grada i crkve dobra, nažalost sve manje ljudi dolazi u nju. Prima otprilike 250 do 300 ljudi. Saznali smo i da katolička crkva ima vrhovnog poglavara Papu dok Pravoslavna ima u svakoj državi po jednog. U Pravoslavnoj crkvi za vrijeme liturgije ljudi stoje. Sve ove informacije učenici su dobili od pravoslavnog sveštenika Radovana Dimića paroha koprivničke parohije.

Deveta skupina također je istraživala sakralne objekte crkvu sv. Nikole i sinagogu. Od velečasnog Tomislava Petrića učenici su saznali da je stari dio crkve sv. Nikole preživio potres i ostala su sačuvana tri oltara, strop iznad oltara i klupe. Novi dio je više puta obnavljan, uglavnom iznutra. Njeni najljepši dijelovi su orgulje, oltar, klupe i freske.

Podatke o sinagogi učenici su istražili na internetu te na tabli koja stoji ispred građevine.

Deseta skupina imala je priliku posjetiti srce grada te sjesti u vijećničke klupe i porazgovarati s gradonačelnikom gospodinom Mišelom Jakšićem. Učenici su saznali poslove gradonačelnika i ostalih djelatnika gradske uprave.

Po povratku sa svojih radnih zadataka učenici su uz pomoć svojih učitelja saželi svoja istraživanja, pripremili prezentacije i izložili ih u predvorju škole te na taj način informirali sve prisutne učenike i učitelje sedmih razreda o zanimljivostima svojega grada.

Zahvaljujemo svim sugovornicima u gradu koji su nam kao pratnja i podrška pomogli obilježiti dan našeg grada.

Učenici i učitelji sedmih razreda