Snježna avantura u Zagrebu
Autor: Ines Vađunec, 3. 3. 2018.

Na prvi dan klimatološkoga proljeća, u četvrtak  1. ožujka 2018., s najavljenih ugodnih – 18 stupnjeva, učenici 5. i 7. razreda koji su članovi Dramske skupine, školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica i polaznici dodatne nastave iz hrvatskoga jezika su u pratnji svojih učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec hrabro krenuli na put prema našemu glavnom gradu, Zagrebu.

Ova izuzetno zanimljiva i poučna terenska nastava u hrvatskoj metropoli počela je dolaskom u kazalište ZKM gdje smo pogledali predstavu Alisa u zemlji čudesa nastalu prema istoimenom dječjem fantastičnom romanu Lewisa Carrolla, a u režiji Renate Carole Gatice. Učenici su ostali oduševljeni majstorskim scenografskim i kostimografskim rješenjima kojima je redateljica veoma uspješno dočarala prijelaz iz jednoga svijeta mašte u drugi i ponudila jednu novu originalnu priču o Alisi koja ne želi odrasti jer strahuje da će, ukoliko se to dogodi, ostati bez mašte. Riječ je o kompleksnom komadu o potrazi za identitetom i odgovorom na pitanje što bi se dogodilo da mašte nestane.  Naši su učenici pokazali veliku zrelost i uspješno uočili poruke ove izuzetno vizualno dojmljive predstave.

Nakon kratkog odmora i okrijepe u centru grada slijedio je posjet izložbi Nikola Tesla – Mind from the Future u Meštrovićevom paviljonu gdje su učenici uz stručno vodstvo upoznali život i rad ovoga velikog izumitelja. Pozorno su pratili izlaganje, postavljali mnoga pitanja, a i pokazali da već i sami dosta znaju o Tesli. Uživali su u ovoj neobičnoj izložbi koja je više bila fokusirana na umjetnički prikaz Teslina života prenesen kroz različite medije – film, animaciju, video umjetnost i tehničke inovacije. Svidjele su im se brojne zanimljive anegdote iz izumiteljeva života kao i interaktivnost same izložbe pa su s radošću isprobali sve izume na koje su ondje naišli.

U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su se podijelili u pet skupina kako  bi  posjetili Escape Room koji je bio podijeljen na tri lokacije. Jedna je grupa posjetila Art Escape Room gdje su istraživali sobu pod nazivom Drakula, dvije grupe su bile u Enigmariumu te istraživale Tajanstveni slučaj zagrebačke vještice i Femme Fatale dok su još dvije grupe bile u Exit if You Can gdje su tražili Zlato Medvedgrada i otkrivali Čudesni stroj Alojza Purgera.

Učenici su ondje proveli oko sat vremena rješavajući brojne mozgalice i zagonetke, zajedno se dogovarajući i rješavajući problemske zadatke. Sve su grupe dobile ogromne pohvale, kako za pristojnost, tako i za snalažljivost i inteligenciju u izuzetno teškim zadacima koji i kod puno starijih od njih izazivaju zbunjenost i potiču na mozganje i kreativnost u nalaženju rješenja pa su učiteljice bile jako ponosne na njih. Učenici su bili oduševljeni ovim zadacima i zamolili da u skoroj budućnosti idu opet kako bi istražili sve dijelove Escape Rooma. Nakon toga smo posjeta krenuli na snježni put prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli hladan zimski dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi glavni grad.

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec