Projekt Let's Move
Autor: Lidija Petras, 2. 7. 2018.

I ove školske godine učenici 7.b razreda sa svojom razrednicom Irenom Hontić-Pranić sudjelovali su u ovom projektu. Ovo je  treća i ujedno završna godina njegova provođenja.

Ove godine provedeno je nekoliko aktivnosti.

1.Načini transporta

Budući da smo dosad uvijek na terenske nastave odlazili autobusom, a djeca pa i odrasli se sve manje voze vlakom, odlučili smo upoznati se i s drugim načinom prijevoza osim autobusa.

Stoga smo na terensku nastavu u Varaždin 19.10.2018. putovali vlakom.

Učenici su zaključili da im je putovanje ugodnije  i da su čak i brže stigli do svog odredišta nego da su koristili autobus..

2. Walking bus

U četvrtak, 19.4.2018. u vremenu od 11.30 do 13.30.bila je organizirana šetnja rutama kojima se učenici 7.b najčešće kreću od kuće do škole i obrnuto. Rute su ranije odabrali učenici zajedno sa svojom razrednicom i prošli su iste 11.6.2016.

Cilj ove šetnje bio je da se prilikom prolaska uvidi je li se stanje prometnica, biciklističkih staza, pješačkih staza i ostale infrastrukture vezane uz odabrane rute popravilo.

U prolasku odabranim rutama osim učenika 7.b razreda  i razrednice Irene Hontić-Pranić, učestvovali su koordinator projekta iz Upravnog odjela za održivi razvoj, Iva Svirčić, Tomislacv Golubić iz Upravnog odjela za izgradnju grada i prostorno uređenje te Andrea Krnjašić iz Policijske uprave Koprivnica.

Prilikom prolaska odabranim rutama uočeno je da svuda postoje i pješačka i biciklistička staza te velik broj obilježenih pješačkih prijelaza kako bi se djeca, a i odrasli što sigurnije kretali.

Na nekim mjestima uočeni su određeni nedostaci. Pr. Na autobusnom stajalištu ispred OŠ „Braća Radić“, Koprivnica biciklistička staza prolazi ispod nadstrešnica koje su novo napravljene

Rute za obilazak bile su:

1. Miklinovec 6a-I.Sabolića- M.Grafa-Braće Radića prema Interšparu

2. Miklinovec 6a-I.Sabolića-I.Pevaleka

3. Miklinovec 6a-Trg Z.Bartl-F.Mraza-M.Krleže-Z.Goloba

3. Zdrava prehrana

Da bismo imali energiju za kretanje potrebno je  i zdravo se hraniti. Stoga su učenici 7.b razreda na satu razrednika 24.5.2018.  u skupinama izrađivali piramidu pravilne prehrane kako bi naučili kojih bi hranjivih tvari  u organizam trebali unositi najviše, a kojih najmanje.

Zaključili su da najviše trebaju jesti hrane bogate ugljikohidratima, zatim voće i povrće, pa meso, jaja, mlijeko i mliječne proizvode, a najmanje masti, ulja i slatkiše.

Učenici su zaključili kako se do sada baš i nisu previše zdravo hranili, ali da će odsada to pokušati.

4. Završna  anketa

Dana 24.5.2018. provedena je anketa u kojoj su učenici odgovarali kako su taj dan došli u školu.

Pohvalno je da niti jednog učenika u školu nije dovezao roditelj. Petero ih je došlo pješice, sedmero biciklom, a osmero je koristilo javni prijevoz.

Iz ovoga se može zaključiti da su učenici osvijestili kretanje kao jednu od osnovnih preduvjeta za zdrav način života.