« Ožujak 2024 »

Radionica Ivanečkog veza
Autor: Petra Mikšić, 4. 10. 2018.

Ususret Tjednu cjeloživotnog učenja, učenici 4.d naše škole obilježili su i Dan europske kulturne baštine prigodnom radionicom u Galeriji Mijo Kovačić.

Na poziv gospođe Marije Mesarić, dana 25.9., sudjelovali smo na radionici „Umijeće izrade ivanečkog veza“. Voditeljica i, ujedno, čuvarica ivanečke kulturne baštine, gđa. Gordana Horvat upoznala nas je sa značenjem i vrijednošću ivanečkog veza te uvela u svijet osnovnih bodova i motiva prepoznatljive narodne nošnje ali i ostalih rukotvorina Koprivničkog Ivanca.

Učenici su pokazali da znaju uvesti konac u iglu i započeli su s vezenjem „vurice“, motiva koji počinje crvenom točkom, a izrađuje se plosnatim bodom, nakon čega su bijelim koncem napravili i „racinu stezu“ oko točke, ovog puta, lančanim bodom.

Neki su bili spretniji, neki radili sporo ali uredno, nekima je trebalo pripomoći, no svima je ovaj susret s vezenjem bio nov i zanimljiv.

Iako su učenici za ivanečki vez čuli i ranije, sada su, nakon vlastitih pokušaja vezenja, osvijestili njegovu ogromnu vrijednost, spoznali koliko je truda i vremena uloženo u izradu pojedinog dijela narodne nošnje te u potpunosti razumjeli zašto ovaj dio naše tradicije predstavlja zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske.

Ponosni zbog prvih izvezenih motiva ali još više zbog činjenice da posjedujemo nešto vrijedno te da smo odgovorni pronositi glas o zavičajnoj tradiciji ali i odgovornost da se umijeće izrade ivanečkog veza ne zaboravi, ponijeli smo svoje uratke kući. Možda, uz majčinu ili bakinu pomoć, nastavimo izradu „vurice“.

Učiteljica Renata Blažinec