Ovaj tjedan: 1933

Deset godina Škola za Afriku
Autor: Vesna Auer Gregor, 9. 1. 2019.

Naša škola desetu godinu sudjeluje u  UNICEF-ovom projektu  Škole za Afriku.  Kroz to vrijeme učenici su  prikupili više od 50.000 kuna da bi osigurali priliku za školovanje djeci u najsiromašnijim dijelovima svijeta  -  u Ruandi,  Etiopiji i Burkini Faso.

Ideju o ulaganju u obrazovanje kao načinu izlaska iz siromaštva u Africi iznio je Nelson Mandela  2004. godine. Podržalo ju  je više od 25 razvijenih zemalja svijeta koje od tada sudjeluju u njenoj realizaciji. Hrvatska se priključila 2008. godine.  Prošle školske godine u  projektu je  sudjelovalo  244 škola i 96 dječjih vrtića iz cijele Hrvatske. Do sada je već mnogo toga učinjeno i mnoga djeca dobila su priliku školovati se.

Naši učenici su i ove godine sredstva prikupljali na školskom božićnom sajmu zadnji tjedan nastave. Uz humanitare  ciljeve vježbali  su i svoje poduzetničke vještine. Sajam je  ove godine bilo vrlo bogat, uz raznoliku ponuda slastica, napitaka,  meda,  ukrasa, igračaka, odjeće, pšenice…

​

Drugu godinu za redom učiteljica matematike Mara Grašić i njen 7.b  u predvorju škole peku odlične palačinke i jedva uspijevaju zadovoljiti potražnju. Stoga ne čudi da su od svih razrednih odjela i ove godine prikupili najviše sredstava.

Već tradicionalno,  u stopu ih prate učenici 4.d  sa svojom učiteljicom Renatom Blažinec koji su svoje atraktivne borove od tjestenine prodali već prvog dana.

​

Veliko iznenađenje ove godine je poduzetnost petih razreda koji su ih zamalo prestigli po prikupljenim sredstvima. Oni su uz klasičnu ponudu kolača, napitaka i dekoracija nudili atraktivne figure anđela koje su izradili sa svojom učiteljicom likovnog Sanjom Pakasin.

Ove godine prikupljeno je više od 7.000 kuna tako da uz ranije prikupljena sredstva  naš doprinos nije mali i iznosi oko 53.000,00 kuna.

Želite li se zabaviti i  malo vježbati matematiku pod praznicima,  izračunajte što se sve može kupiti za taj novac za školovanje vaših vršnjaka u  Africi.