Ovaj tjedan: 1908

Učenici 3.b darovali knjige Odjelu za pedijatriju
Autor: Valentina Mikec, 19. 2. 2019.

Prikupljanjem i donacijom knjiga učenici naše škole obilježili su 14. veljače, Međunarodni dan darivanja knjigom.

Međunarodni dan darivanja knjigom, koji se obilježava 14. veljače, knjižničari u Hrvatskoj već tradicionalno obilježavaju akcijom u okviru nacionalne kampanje "Čitaj mi!" pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". U akciji se poziva na darivanje slikovnica i knjiga za djecu lokalnim knjižnicama koje ih prosljeđuju potrebitima, najčešće dječjim odjelima bolnica ili domovima za djecu.

Ove se godine u akciju odlučio uključiti 3.b razred. Od početka veljače prikupili su više od 50 slikovnica, bojanki, igara i knjiga za djecu, a odlučili su ih donirati Odjelu za pedijatriju Opće bolnice "Dr. Tomislav Bardek" Koprivnica.

Dana 18. veljače 2019. godine šest učenika 3.b je u pratnji svoje učiteljice Marije Petras i  školske knjižničarke Valentine Mikec posjetilo Odjel za pedijatriju kako bi darovali prikupljene knjige. Učenici su voditeljici Odjela, dr. med. Maji Toth-Mršić, i glavnoj sestri Draženki Petric sami izrazili da donacijom žele razveseliti djecu koja borave u bolnici, uljepšati im boravak u bolnici i olakšati im bol. Doktorica je učenicima zahvalila na donaciji i uvažila njihove prijedloge za načine na koje bi se darovane knjige mogle koristiti. Učenici su imali mnogo pitanja, primjerice kako je biti liječnik, kako se može postati liječnik i zašto je ona postala liječnica, a doktorica je na sva njihova pitanja spremno odgovorila.

Osim toga, učenici 3.b su zaključili da im se sviđa kada mogu pod odmorom listati i čitati knjige u svojoj učionici pa su odlučili opremati razredni čitateljski kutić. Upravo je time ova volonterska akcija u našoj školi ostvarila svoja dva osnovna cilja, razvoj ljubavi prema čitanju i darivanju kod djece. Kada dijete daruje svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu značiti, ono uči koliko je lijepo i važno pomagati.

Nadamo se da će se učenici naše škole nastaviti uključivati u ovu i slične akcije u budućnosti!