Ovaj tjedan: 1976

Matematičari naše škole vratili se s Cipra prepuni dojmova i izvrsnih rezultata: bilo je treme i uzbuđenja, ali odradili smo to vrhunski
Autor: Mara Grašić, 29. 3. 2019.

U ciparskom gradu Paphosu održana je 10. međunarodna konferencija euroMath & EuroScience 2019. To je natjecanje iz primijenjene matematike, matematike koja se koristi u svakodnevnom životu. Od 13. do 17. ožujka našu državu predstavljali su učenici iz OŠ Braća Radić Koprivnica, OŠ Đuro Ester Koprivnica, OŠ Fran Koncelak Drnje, OŠ Gola, OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac, osnovna škola iz Zagreba gimnazija iz Rijeke i gimnazija Fran Galović Koprivnica.

Natjecanje euroMath & euroScience sastoji se od četiri kategorije, a to su: math and science presentation, math and science faktor, math and science Theater i poster desing competition. Naši učenici sudjelovali su u dvije kategorije. U obje kategorije osvojili smo prvo mjesto

Radilo se o primjeni matematike u svakodnevnom životu. Učenici su prezentirali matematiku na drugačiji način. Jedna prezentacija traje od 10 do 20 minuta, a u drugoj kategoriji su se snimali kratki filmovi koje smo slali prije samog natjecanja. Na osnovu videa, koji im se svidio, učenici su pozvani.

Učenici Lovro Priselec i Ivan Sinjeri osvojili su prvo mjesto u kategoriji mathPresentation s temom Application of mathematics in anatomy of human body. Učenica Lara Vuković, koja je za nagradu dobila tablet, osvojila je prvo mjesto u kategoriji mathFactor s temom Vampire number.

S kolegicom Ksenijom Varović održala sam radionicu za učenike pod nazivom Metamorphosis of mathematical assignments.

Osim pobjednika sudjelovali su Tara Šambar, Niko Sertić, Fran Filipović, Nikola Kušek, Ela Vrabelj, Josip Mikulić, Ema Vinković i Petra Habdija. Svi oni su kroz matematiku predstavili svoj grad i županiju.

Bez obzira što nisu osvojili nagrade, njihove prezentacije bile su jednako dobre.

Učenike, mentore i ravnatelje primio je gradonačelnik Mišel Jakšić zajedno sa zamjenicom Ksenijom Ostriž, kao i župan Darko Koren sa zamjenikom Ratimirom Ljubićem. Za svoje iznimne uspjehe učenici, mentori i ravnatelji primili su prigodne poklone od Grada i Županije.

Župan se obratio sudionicima:

Posebno nam je drago da smo dogovorili ovaj susret, svi ste vi to zaslužili, ali pitanje je jesmo li mi? Izuzetno je bitno što nas čeka u budućnosti i bitno je uvjeriti se da postoje i mlade snage koje će nas sutra zamijeniti i voditi ovo društvo u pravcu u kojem svi to želimo. Poštujemo sve discipline, ali matematika je izuzetno važna i temeljna disciplina, garantira da ćete se razviti u kvalitetne mlade ljude.

a ravnatelj Krešo Grgac rekao je:

Ponosan sam na naše učenike i mentore koji postižu izvrsne rezultate. Da nema potpore županije velikog entuzijazma ne bi došli do tog rezultata. Svake godine sve više djece odlazi na Euromath, a ove godine su postignuti najbolji rezultati. Koristim ovu priliku da najavim Mathemu koja će se održati 12. travnja u Osnovnoj školi Braća Radić i Gimnaziji Fran Galović, a po prvi puta nam dolaze i učenici iz Grčke, Estonije, Cipra te Bosne i Hercegovine.

Osim sudjelovanja u natjecanju učenici su imali prilike uživati u ljepotama i znamenitostima Cipra. Vratili su se kući stekavši nova znanja, prijateljstva i pozitivna iskustva.

Odlazak u Cipar sufinancirali su Grad Koprivnica, Komunalac i KC Vode, Superprint d.o.o., Kontis d.o.o. i Robi reklamni studio. Ugodno putovanje s grickalicama i čokoladama omogućila nam je Podravka. Svima veliko hvala.