Ovaj tjedan: 1915

Posjet učenika i učitelja OŠ Metlika
Autor: Valentina Mikec, 3. 4. 2019.

U petak, 29. ožujka 2019. godine našu školu su posjetili učenici i učitelji Osnovne škole Metlika iz Slovenije u sklopu projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.

Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja međunarodni je projekt školskih knjižničara za poticanje čitanja dječje književnosti koji se provodi od 2013. godine. Osnovni ciljevi projekta su promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture, upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika, povijesti i kulture, razvoj svih vrsta pismenosti, promocija školske knjižnice, razvoj čitalačkih sposobnosti i vještina, unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa te promocija europskog identiteta.

Osnovna škola „Braća Radić“ sudjeluje u projektu od samoga početka, a ove školske godine učenici 5. razreda (bivšeg 4.c) su pod vodstvom svoje učiteljice razredne nastave Vesne Mlinarić i školske knjižničarke Valentine Mikec, kao i s potporom ravnatelja Kreše Grgaca, ugostili učenike i učitelje Osnovne škole Metlika iz Slovenije.

Susret učenika 5. razreda OŠ „Braća Radić“ i 18 učenika OŠ Metlika održao se u petak, 29. ožujka 2019. godine u školskoj knjižnici Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica. Gosti iz Slovenije pripremili su zanimljiv igrokaz na slovenskom jeziku i izvrsnu a cappella izvedbu školskoga zbora, dok su učenici domaćini pripremili recitacije, igrokaze, glazbenu i plesnu točku. Nakon druženja u školskoj knjižnici, domaćini su goste odveli u razgled grada. Najprije su posjetili Podravkinu sedmerokatnicu, gdje im je prezentirana Podravka kao jedna od vodećih kompanija u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. U nastavku razgleda grada posjetili su Galeriju Koprivnica i razgledali stalni postav Galerije Mijo Kovačić i izložbu Tragovi autorice Lane Ključarić. Na kraju su iskoristili sunčan i topao dan pa su se kroz Gradski park i uz sajmište prošetali do škole.

Međunarodna suradnja i iskustvo projekta pomogli su ostvariti očekivane ishode i postignuća učenika, povezati ove dvije škole te potaknuti sklapanje novih i održavanje starih prijateljstava.