Ovaj tjedan: 1924

Posjetili smo Zagreb
Autor: Ines Vađunec, 10. 4. 2019.

U utorak, 9. travnja 2019., učenici 6. i 8. razreda koji su članovi Dramske skupine, školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica i polaznici dodatne nastave iz hrvatskoga jezika su u pratnji svojih učiteljica hrvatskoga jezika, Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec, posjetili naš glavni grad, Zagreb.

Ova zanimljiva i poučna terenska nastava počela je dolaskom u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu gdje su se učenici upoznali s poviješću, značajem i radom ove važne ustanove. Sam je obilazak trajao sat vremena. Slijedio je odlazak u Zagrebačko kazalište mladih gdje smo pogledali predstavu Junaci Pavlove ulice nastalu prema istoimenom dječjem klasiku Ferenca Molnara, a u režiji Lee Anastazije Fleger. Posebnost je ove predstave u tome što su na sceni isključivo mladi polaznici Učilišta ZKM s kojima su se učenici vrlo lako mogli poistovjetiti budući da su vršnjaci. Priča je poznata - scenom vladaju dvije skupine dječaka kojima nedostaje prostor za igru. Pregršt je događaja, lica, lokacija, izmjena atmosfera i motivacija. Idealna priča za izrazito dinamičnu dječju predstavu o sukobima suparničkih strana koji kulminiraju objavom rata, ali će se pokazati kako su oni jednostavno dječaci koji se igraju na različitim stranama i jednako imaju pravo na prostor u kojem bi neometano mogli odrastati. Naši su učenici pokazali veliku zrelost i uspješno uočili poruke ove izuzetno dojmljive predstave.

U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su se podijelili u pet skupina kako  bi  posjetili Escape Room koji je bio podijeljen na tri lokacije. Jedna je grupa posjetila Art Escape Room gdje su istraživali sobu pod nazivom Drakula, dvije grupe su bile u Enigmariumu te istraživale Tajanstveni slučaj zagrebačke vještice i Femme Fatale dok su još dvije grupe bile u Fox in a box gdje su igrali Bijeg iz zatvora i Pljačku banke.

Učenici su ondje proveli oko sat vremena rješavajući brojne mozgalice i zagonetke, zajedno se dogovarajući i rješavajući problemske zadatke. Sve su grupe dobile ogromne pohvale, kako za pristojnost, tako i za snalažljivost i inteligenciju u izuzetno teškim zadacima koji i kod puno starijih od njih izazivaju zbunjenost i potiču na mozganje i kreativnost u nalaženju rješenja pa su učiteljice bile jako ponosne na njih. Učenici su bili oduševljeni ovim zadacima i zamolili da u skoroj budućnosti idu opet kako bi istražili sve dijelove Escape Rooma. Nakon toga smo posjeta krenuli na put prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan proljetni dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi glavni grad.

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec