Ovaj tjedan: 1915

Čitateljski kutak – opuštajuća oaza za ljubitelje knjiga
Autor: Ines Vađunec, 15. 5. 2019.

Od ovoga tjedna u hodniku naše škole možete uživati u čitateljskom kutku školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica

Školski čitateljski klub djeluje već tri godine i osim svoje glavne funkcije – okupljališta ljubitelja knjiga, cilj mu je potaknuti i druge učenike  da osvijeste radost uživanja u čitanju dobrih knjiga. Voditeljice kluba, učiteljice hrvatskoga jezika Tanja Galić Bermanec i Ines Vađunec, odlučile su ovu školsku godinu privesti kraju formiranjem čitateljskoga kutka u samoj školi.

Kako bi kutak bio pristupačan svima, smješten je u samome velikom hodniku, ali opet pruža privatnost za uživanje u knjizi ili razgovore o pročitanim djelima. U samome središtu kutka nalazi se knjižno stablo, donacija Grada Koprivnice, okruženo granama vrbe. Uz stablo su smještena udobna sjedala, donacija obitelji Udovičić, koja su vješto oslikale učenice 6. razreda, polaznice Likovne skupine pod vodstvom učiteljice likovne kulture Kristine Ružić. Nemate li svoju knjigu, u kutku uz prozor nalazi se Otvorena knjižnica s djelima koja se mogu posuditi, pročitati i zatim vratiti. Ako želite, možete i sami donirati knjigu i ostaviti je u Otvorenoj knjižnici.

Za one koji vole čitati, a nemaju ideju što, s lijeve strane knjižnoga stabla nalaze se autori i djela koje preporučuju članovi Lijine gajbice. Riječ je o djelima koja su se analizirala na susretima kluba i izazvala oduševljenje vjernih, a ujedno i kritičnih čitatelja koji znaju prepoznati kvalitetnu književnost.

Ako ste pročitali neku dobru knjigu i htjeli biste ju preporučiti drugima, u podnožju stabla nalazi se košarica s papirnatim jabukama na koje možete napisati svoju preporuku i kvačicom prikopčati jabuku s desne strane knjižnoga stabla.

Budući da je naziv kluba Lijina gajbica, sam je prostor ukrašen brojnim motivima lisice kao i samom maskotom kluba, radom učenice 8.c razreda Nine Njegovec, koja proviruje iza stabla, kao i nekolicinom postera koji promoviraju važnost čitanja.

Molimo buduće korisnike da ne uništavaju i ne otuđuju ukrase i potrošni materijal kako bi kutak (p)ostao opuštajuća oaza za sadašnje i buduće ljubitelje knjiga.

Voditeljice kluba zahvaljuju svima koji su na bilo koji način pomogli realizaciji ovoga projekta te se nadaju da će postojanje ovoga kutka biti poticaj za razvijanje kulture čitanja kod novih mladih generacija te mjesto za odmor i uživanje. Prisjetimo se i riječi velikana hrvatskoga pjesništva Tina Ujevića koji je rekao: Knjiga nije hrana, ali je poslastica. Nadamo se da će kutak privući što više gladnih sladokusaca.

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec