preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica

Login
Školsko zvono

"Vretence"

Filmska skupina

Lijina gajbica

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Jelovnik

Intervju s roditeljima
Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 9. 2015.

Ukupno: 668333
Ovaj mjesec: 1250
Ovaj tjedan: 2006
Danas: 130
Office 365 za škole

Priručnik za Office 365 za škole

Događajnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kišna avantura na Velebitu
Autor: Ines Vađunec, 2. 6. 2019.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP). Obilježavanjem Dana zaštite okoliša diljem svijeta, Program Ujedinjenih naroda za okoliš nastoji istaknuti glavne okolišne probleme i omogućiti svima da shvate svoju vlastitu ulogu i odgovornost u razmišljanju i djelovanju s ciljem održivog razvoja našeg okoliša.


Obilježavanje toga dana  bila je prilika za terensku nastavu s ciljem podizanja ekološke svijesti naših učenika šestih razreda. U srijedu, 29. svibnja 2019., učenici svih šestih razreda naše škole su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica posjetili Kuterevo i NP Sjeveni Velebit. Krenuli smo iz Koprivnice u ranijim jutarnjim satima te smo oko 10 sati došli u Kuterevo. Riječ je o mjestu blizu Otočca koje pruža sklonište medvjeđim siročićima. Ljubazni domaćini upoznali su nas s djelatnošću ovog skloništa za medvjede te s radom njihovoga volonterskog centra. Učenici su sa znatiželjom slušali o povijesti i značaju ovakvog utočišta. Oduševili su ih mlađi i stariji medvjedići koji su rado iskoristili priliku za fotografiranje s učenicima.

Budući da nas je snažna kiša pratila tijekom cijeloga putovanja, većina je bila mokra i promrzla, ali nas to nije spriječilo u odlasku prema sljedećoj planiranoj točki naše terenske nastave – mjestu lijepog naziva, Krasno. Ondje su učenici odslušali i odgledali zanimljivu prezentaciju o povijesti samog NP Sjevernog Velebita te su mogli saznati po čemu je on značajan te što se sve ondje može vidjeti i iskusiti. Nakon predavanja slijedio je ručak, a zatim učenicima najzanimljiviji dio terenske nastave – posjet Kući Velebita, posjetiteljskom i informacijskom centru za posjetitelje NP Sjeverni Velebit. Ondje su saznali nešto više o klimi, vrstama i staništima, kulturnoj baštini, geologiji i podzemlju Sjevernog Velebita. Osobito ih je oduševilo iskustvo ulaska u jamu kroz poseban „lift" te korištenje 3D naočala kojima su upoznali virtualni biljni i životinjski svijet Sjevernoga Velebita.

Posljednja planirana točka našega putovanja, odlazak do meteorološke postaje Zavižan, na veliku žalost sviju nije mogla biti realizirana zbog izuzetno loših uvjeta i magle koja je smanjila vidljivost s tog, inače predivnoga, prirodnog vidikovca. Učenici su iskazali zadovoljstvo viđenim, ali i razočaranost što nas je izuzetno loše vrijeme omelo u maksimalnom uživanju u ovom predivnom kutku gorskoga dijela Hrvatske. Ovom terenskom nastavom, punom zanimljivosti i prirodnih ljepota, sigurno su dobili još veći poticaj da čuvaju naš okoliš i cijene njegova dobra.

                                                                                            Ines Vađunec





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju