Ovaj tjedan: 1953

Nagradno putovanje 2. a
Autor: Vesna Petrušić, 10. 6. 2019.

Grad Koprivnica je nagradio učenike 2. a jednodnevnim izletom u Međimurje, za sudjelovanje i doprinos u ostvarivanju projekta ENERMAN.

Grad Koprivnica provodi projekt „ENERMAN“ u okviru programa ERASMUS, gdje je pored francuskih, španjolskih i švedskih partnera, jedan od partnera.

Cilj projekta je, među ostalim, podići svijest djece vezano uz potrošnju vode tako da su na slavinama u učionicama postavljeni uređaji za mjerenje potrošnje vode. Učenici 2. a su marljivo mjerili i bilježili potrošnju u svojoj učionici, te osmišljavali i provodili mjere racionalnog trošenja vode.

Učenici 2. a, s učiteljicom Vesnom Petrušić i ravnateljom škole Krešom Grgacom u pratnji, nagradno putovanje ostvarili su 30. svibnja 2019.

Najprije smo otišli do posebnog zoološkog rezervata Veliki Pažut, a zatim do Hidroelektrane Donja Dubrava, koju smo razgledali uz stručno vodstvo.

Nakon toga smo putovanje nastavili do Donjeg Hrašćana gdje smo razgledali stalni postav etnografske zbirke dr. Juraja Kolarića. Zbirka se sastoji  od šest zgrada koje tvore cjelinu na imanju koje nosi naziv „Bohnecov grunt“. U zgradi Hižec učenici su mogli vidjeti etnografsku zbirku, koja sadrži predmete ne samo iz Međimurja i Hrvatske nego također iz cijelog svijeta, zatim tkalački stan i zbirku sakralne umjetnosti.

Vožnja smo nastavili prema Čakovcu. Po dolasku smo razgledali vanjski dio Starog i Novog dvora Zrinskih (restaurira se, pa nije otvoren za posjetitelje), te posjetili Muzeju Međimurja s arheološkom, etnografskom i memorijalnom zbirkom.

Put smo nastavili prema starom mlinu na Muri, na najsjevernijoj točki Hrvatske, kraj malog naselja zvanog Žabnik, gdje rijeka Mura okreće kolo drvenoga riječnog mlina. Uz šetnju kroz nedirnutu prirodu i poučni „mlinarov“ put doznali smo mnoštvo zanimljivih podataka o prirodnoj i tradicijskoj baštini prostora značajnog krajobraza rijeke Mure. Tu smo vidjeli i riječnu skelu - plovilo koje prevozi ljude i vozila s jedne na drugu riječnu obalu.

Zahvaljujemo Gradu Koprivnici na nagradnom putovanju, na kojem smo uživali u zajedničkom druženju i otkrivanju ljepota naše domovine.