Ovaj tjedan: 1981

Obilježen Europski dan jezika
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 27. 9. 2019.

Od 23. – 27. rujna u sklopu redovne i izborne nastave jezika učenici 5.-8. razreda raznim su aktivnostima obilježili Europski dan jezika.

Učenici 5. razreda su ugostili učenice Srednje škole Koprivnica koje su ih upoznale s osnovama Hrvatskog znakovnog jezika.

Petaši su i istraživali jezike koji se govore u europskim zemljama, glavne gradove, posebnosti svake europske zemlje te ih ilustrirali.

Gošća u 6. razredima je bila Nikolina Isabella Marija van Bregt, učenica 6.b razreda koja je u našu školu došla prije 3 godine, a rođena je u Rotterdamu u Nizozemskoj. Učenicima je za priredila niz zanimljivih aktivnosti kroz koje su istraživali sličnosti i razlike engleskog, hrvatskog i nizozemskog jezika i kulture.

Sat je započeo uz prezentaciju o Nizozemskoj (geografski položaj, pokrajine, veći gradovi i sl.), a potom se zabavili i kroz učenje o brojevima, bojama, a naročito je zamimljiva bila pjesmicu "Hoofd, schouders, knie en teen" tj. "Head, shoulders, knees and toes".

Uslijedilo je "igranje po ulogama" tj. slušanje i čitanje jednostavnih dijaloga  kojima su učenici razvijali osnovne komunikacijske vještine na nizozemskom jeziku, a potom usvojili i vokabular za boje i  brojeve do 10 te se osladili na kraju bombonima iz Nizozemske.

Gošća u 7.e bila je profesorica engleskog, njemačkog i nizozemskog jezika Maja Mitrović Laškarin koja je za učenike organizirala radionicu nizozemskoga jezika. Učenike je upoznala s geografskim položajem, poviješću, državnim uređenjem, osobitostima i simbolima same Nizozemske, a zatim su učenici naučili osnove nizozemskog jezika. Zabavljali su se izgovaranjem pojedinih pojmova, brojeva, dana u tjednu te kroz igru i zabavu naučili nešto novo kao i uočili važnost stalnoga učenja jezika.

Učenici su  uživali u različitim aktivnostima koje su pripremile njihove učiteljice učeći o jezičnom bogatstvu europskih zemalja. Ciljevi obilježavanja Europskog dana jezika (osvijestiti važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje, promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje) i ove su godine u potpunosti ostvareni.

Učiteljice materinjeg i stranih jezika