preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica

Login
Školsko zvono

"Vretence"

Filmska skupina

Lijina gajbica

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Jelovnik

Intervju s roditeljima
Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 9. 2015.

Ukupno: 668333
Ovaj mjesec: 1250
Ovaj tjedan: 2006
Danas: 130
Office 365 za škole

Priručnik za Office 365 za škole

Događajnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Na arheološkom nalazištu
Autor: Vesna Auer Gregor, 8. 10. 2019.

Petplusaši od 5. do 8. razreda nastavljaju s učenjem o arheologiji. Posjetili su nalazište Hrastova greda 1 u okolici Kalinovica, saznali što su arheolozi upravo pronašli na tom mjestu i okušali se u iskapanju. 


Arheolozi iz Muzeja grada Koprivnice i Instituta za arheologiju iz Zagreba su krajem rujna započeli iskapanja na ovom lokalitetu tražeći odgovore na pitanje kako se proizvodilo željezo uz rijeku Dravu u antici i srednjem vijeku.

Već su ranije na ovom području pronađeni ostatci peći u kojima se talila  ruda da bi se dobilo željezo i sada očekuju da nađu dodatne odgovore. 

Prilikom našeg  obilaska arheolozi su  posao privodili kraju.

Pokazali su nam što su pronašli - ostatke  keramike, zguru, nakit, kosti životinja, vjerojatno konja.  

Pretpostavljaju da su pronašli ostatke naselja i ognjišta  iz 12. stoljeća no potpune odgovore dobiti će nakon što sve pronađeno analiziraju. 

Predmete su obilježili i označili mjesto na kojem su pronađena. U suradnji sa stručnjacima  drugih struka  istražiti će koliko su predmeti točno stari i kojoj vrsti životinja pripadaju pronađene kosti.  

 

Kad  smo stigli voditeljica istraživanja Tajana Sekalj Ivančan učenike je upoznala s dosadašnjim istraživanjima o pećima za taljenje željezne rude.

Obišli smo lokalitet i pokazala nam je što su sve pronašli.

Učenici su vidjeli kako arheolozi rade na terenu i kako izgledaju tek pronađeni predmeti. 

Dobili su nakratko priliku osjetiti kako je to biti arheolog. Podjeljeni su im alati koji se koriste prilikom iskapanja - motike, lopate, strugalice, frangle, četkice za čišćenje.

Mogli su sami istraživati  dio područja koje su arheolozi već pregledali, ali je  još bilo ostataka  predmeta iz davnih vremena.  

Arheolozi su  pomagali savjetima kako odstranjivati sloj po sloj zemlje, na što obratiti pažnju te  objašnjavali što smo pronašli.

Bili su to ostaci keramičkih posuda, ugljen iz nekadašnjih peći i zgura (ostatak željezne rude koja se nije do kraja rastopila).  

  

Vrijeme je proletjelo. Neki od učenika željeli su još ostati. Ako sve protekne po planu moći ćemo  uskoro posjetiti još jedan arheološki lokalitet u okolici i iskapati.  Ali o tome kad za to dođe vrijeme!  

 

Na kraju smo  ogladnjeli, pojeli sendviče, oprostili se od naših domaćina  i vratili se u sadašnjost!  

Veliko hvala našim vodičima, arheologu Ivanu Valentu  i Maši Zamljačanec, muzejskoj pedagoginji koja nam je bila podrška! 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju