Ovaj tjedan: 1953

Obilježen Tjedan cjeloživotnog učenja 2019. u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica
Autor: Valentina Mikec, 14. 10. 2019.

Tjedan cjeloživotnog učenja je nacionalna obrazovna kampanja Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih u kojoj se građanima prenosi poruka o važnosti obrazovanja i učenja. Obilježili smo ga brojnim događanjima u tjednu od 30. rujna do 6. listopada 2019. godine.

U utorak, 1. listopada 2019. održane su tri aktivnosti.

Učenici koji polaze dodatnu nastavu iz povijesti i drugi zainteresirani učenici 8. razreda posjetili su Arhivski sabirni centar Koprivnica. Učenike i nastavnika povijesti Nikolu Cika tamo su dočekale djelatnice, Ivana Posedi i Sara Kavgić, koje su pripremile nekoliko reprezentativnih komada arhivskog gradiva vezanih za povijest grada Koprivnice i Podravine. Tako su učenici imali prilike vidjeti isprave koje potječu iz 14. i 16. stoljeća, te rukopisne knjige iz 18., 19. i 20. stoljeća. Osim toga, djelatnice Arhivskog sabirnog centra omogućile su ulaz u prostore spremišta i razgledavanje polica s mnoštvom dokumenata i spisa. Uz to, Ivana Posedi održala je kratko predavanje o svrsi i važnosti arhiva kao ustanova u kojima se čuvaju vrijedni dokumenti iz naše prošlosti.

Magistra nutricionizma Maja Vidaković održala je predavanje o zdravoj prehrani za učenike 5.e razreda. Odgovorila je na pitanja zašto je važno pravilno se hraniti, koje su posljedice nepravilne prehrane, od čega se hrana sastoji i kakva može biti, kako bi trebala izgledati pravilna prehrana školske djece te što svaki pojedinac može učiniti da bi bio zdrav.

Učiteljica engleskoga jezika Natalija Flamaceta Magdić i učiteljica njemačkoga jezika Danijela Fičko su za djelatnice škole održale radionicu Scavenger Hunt/die Schatzjagd/Lov na blago vezanu uz kulturu i civilizaciju engleskog i njemačkog govornog područja. Tijekom ove zanimljive radionice, sudionice su trebale pomoću tragova skrivenih po školi, šifri i zagonetaka doći do pojmova koji predstavljaju kulturu i civilizaciju engleskog i njemačkog govornog područja.

Učenici 3.d razreda su u srijedu, 2. listopada 2019. naučili tehniku mramoriranja pod stručnim vodstvom muzejske pedagoginje Maše Zamljačanec u Muzeju grada Koprivnice. Sljedećega dana su istu tehniku naučili i učenici 7.e razreda. Učenici su uspješno stvorili jedinstven i neponovljiv list papira koji u sebi čuva i dašak „čarolije“. Sudjelovali su i u vođenom obilasku kroz izložbu Drava Art Biennale. Proučili su postav i saznali zanimljivosti o izlošcima te još jednom osvijestili važnost očuvanja vode i ostalih prirodnih bogatstava.

U četvrtak, 3. listopada 2019. učenici 6.b razreda posjetili su Muzej grada Koprivnice. Viša kustosica Marija Mesarić upoznala ih je s lokalnom kulturnom baštinom, predmetima iz povijesne, kulturnopovijesne, sakralne, arheološke i etnografske zbirke te sa zanimanjima ljudi u zavičaju. Učenici su rješavali i zadatke vezane uz zanimanja ljudi u zavičaju.

Istoga su dana učiteljica engleskoga jezika Natalija Flamaceta Magdić i učiteljica njemačkoga jezika Danijela Fičko za djelatnice škole održale još jednu radionicu pod nazivom „Uživamo u različitosti jezika i kulture“. Ova radionica sastojala se od zabavnoga Kahoot kviza o kulturi i civilizaciji engleskog govornog područja te od igre kojom smo se podsjetili na mnoge riječi koje su u naš jezik ušle iz njemačkoga jezika.

Učenici 1.c i 1.d razreda su u petak, 4. listopada s učiteljicama Ljiljanom Pavleković i Renatom Blažinec posjetili obrt Stari zanati u Hlebinama. Svi su učenici bili uključeni u radionicu te su vlastitim rukama isprobali berbu kukuruza, skidanje komušine, odvajanje zrna od klipa, mljevenje zrna u brašno te izradu tijesta. Tijekom aktivnosti spoznali su važnost ljudskoga rada te uvidjeli da kruh ipak ne raste u dućanu.

Posljednja aktivnost Tjedna cjeloživotnog učenja održala se u srijedu, 9. listopada 2019. godine. 7.c razredu predavanje o novim tehnologijama u šumarstvu održao je ing. šumarstva Alan Novkinić. Učenici su se upoznali s alatima koje šumari koriste za izmjeru šuma. Vidjeli su kako izgleda visinomjer s transponderom kojim se mjeri visina drveća, udaljenost i nagib terena te su izmjerili dužinu učionice matematike i visinu učenika. Upoznali su alate za mjerenje promjera stabla, obilježavanje stabala i mjerenje starosti. Najzanimljiviji dio predavanja bila im je digitalna kartografija pomoću drona. Učenici su imali prilike čuti i sudjelovati u razgovoru s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe, a morali su se prijaviti za korištenje zračnog prostora. Dronom je snimljeno nekoliko slika škole i učenika. Naučili su i da se u šumarstvu dronovi koriste za kartiranje, praćenje pomladnih površina, izračun opožarenih površina, izradu 3D modela terena, praćenje poplava, praćenje migracija divljači, praćenje radnih procesa koji se vrše u šumama i drugo. Učenici su ovim predavanjem bili toliko oduševljeni da je dogovoren još jedan susret!