Ovaj tjedan: 1933

Barnagor – dvor bajki
Autor: Ines Vađunec, 21. 10. 2019.

Možda najpoznatiji znanstvenik svih vremena, fizičar Albert Einstein, jednom je prilikom rekao: „Ako želite da vam dijete bude pametno, čitajte mu bajke! Ako želite da bude još pametnije, čitajte mu još više bajki!“ Poneseni ovim njegovim riječima u utorak, 15. listopada 2019., učenici 5.d i 5.e razreda te članovi Dramske skupine viših razreda su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica naumili upriličiti malo drugačiju nastavu.

U sklopu projekta „U svijetu priča“ posjetili smo malo selo Čepelovac u blizini Đurđevca u kojem se smjestilo imanje Barnagor. Ondje su nas dočekali ljubazni domaćini koji su nas poveli u obilazak njihovoga maloga privatnog carstva. Tijekom obilaska saznali smo ponešto o prošlosti i začetku ideje o otvaranju ovog tipa izletišta te smo čuli priču ovoga mističnog mjesta u kojem vrijeme kao da je stalo. Razgled je bio pun pozitivne energije, smijeha i zabave kao i predivnoga sunčanog vremena.

Sam je posjet bio podijeljen u nekoliko cjelina. Nakon što smo čuli priču o nastanku imanja koje je bilo ladanjski stambeni objekt obitelji Trezić, a kasnije ga je otkupila obitelj Jelušić-Kranželić i odlučila udahnuti u njega novi život, učenici su razgledali unutrašnjost dvora ispunjenu brojnim starinskim uporabnim predmetima i namještajem, starim obiteljskim fotografijama, knjigama, slikama, jednom riječju - tradicijom.

Kako je imanje okruženo šumom, livadama i voćnjakom, bila je to idealna prilika da učenici upoznaju brojne biljne vrste – ljekovito bilje, stabla i plodove jeseni. Čuli su priče o važnosti, značaju i primjeni većine biljaka te su dobili zadatak da nacrtaju ono što su vidjeli i što ih je posebno zainteresiralo. Kad su završili s crtanjem,  međusobno su ocjenjivali radove pa smo dobili i pobjednike natjecanja - Larisu Šarec, Miku Friščića i Reu Nemec koji su na dar dobili knjigu Božice Jelušić „Legenda o picoku“.

Budući da bajke potiču maštu, razvijaju je i uče nas, a slušajući bajke dijete razvija bogat unutrašnji život, poslušali smo i novu bajku Božice Jelušić, slikovnicu „Pjesko – pješčani dječak“ koju je napravila u suradnji s koprivničkom slikaricom Gordanom Špoljar-Andrašić. Djelo je smješteno u naš podravski kraj pa samim time blisko učenicima, a glavni je lik plemenit dječak velikog srca, stopljen s prirodom što je potaklo i razvoj ekološke svijesti naših učenika.

Posjet samome imanju završili smo laganom šetnjom i razgledavanjem okolnih vinograda te zaključili da sve što je lijepo, kratko traje. Puni pozitivnih dojmova vratili smo se natrag u Koprivnicu. Odlično smo se proveli i nadamo se da će ovakvih izleta biti što više.

Ines Vađunec