Ovaj tjedan: 1959

Terenska nastava Zagreb
Autor: Marija Petras, 22. 10. 2019.

Učenici 4. razreda naše škole bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu. Upoznali su kulturno-povijesne znamenitosti glavnoga grada naše domovine. S interesom su slušali legende i priče iz prošlosti.

Veselo smo krenuli ispred naše škole prema Zagrebu. Najprije smo posjetili Zračnu luku Franjo Tuđman. Uz stručno vodstvo razgledali smo prostor za registraciju putnika i prošli sigurnosni pregled. Zanimljivo je bilo vidjeti prostor za preuzimanje prtljage i dolazak putnika. Na  gornjoj razini kroz staklenu imali smo pogled na parkirane zrakoplove i zrakoplove u polijetanju.

Nastavili smo vožnju  prema Maksimiru. Obišli smo Zoološki vrt grada Zagreba. Razgledali smo mnoge vrste životinja - ptice, gmazove i vodozemce sa gotovo svih kontinenata. Poseban interes učenici su pokazali za lavove.  Majmuni su nas zabavili svojim akrobacijama. Zanimljivo je bilo promatrati zebre, krokodile, nojeve i ostale životinje.

Nakon obilaska zoološkog vrta krenuli smo prema Tehničkom muzeju. Najprije smo imali prekrasan doživljaj u Planetariju. Saznali smo dosta toga o zvijezdama. Prilikom obilaska rudnika učenici su čuli od vodiča kako je život rudara bio opasan i težak. Nastavili smo razgledavanje starih vatrogasnih aparata, slušali o vatri i gašenju požara. Jako zanimljivo je bilo promatrati tramvaj iz prošlosti, bicikle i automobile. Svatko je odabrao poneko vozilo za sebe.

Zatim smo stigli  na Trg bana Josipa Jelačića. Tamo smo vidjeli spomenik i slušali legendu o Mandi te kako je Zagreb dobio ime. Krenuli smo Ilicom prema uspinjači. Vozili smo se njome do kule Lotrščak. Nakon toga smo stali kod spomenika Antuna Gustava Matoša. Vidjeli smo crkvu sv. Marka, Banske dvore i Sabor. Prošli smo kroz Kamenita vrata, Krvavi most i ušli u tunel Grič. Uz spomenik Petrice Kerempuha spustili smo se do Dolca. Krenuli smo prema katedrali, ušli u nju i razgledali je. Saznali smo koliko je visoka te koliko ljudi u nju stane.

Puni prekrasnih dojmova i novih saznanja krenuli smo prema Koprivnici. Imali smo jedan prelijepi dan u kojem su učenici puno toga vidjeli, naučili i družili se.

Učiteljice:  Dragica Ljubić, Marija Petras, Edita Sinjeri Štefanek i Ines Turk