Ovaj tjedan: 1941

Književni susret s Jasminkom Tihi-Stepanić
Autor: Ines Vađunec, 11. 11. 2019.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u petak, 8. studenoga 2019., Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica organizirala je književni susret učenika gradskih osnovnih škola s omiljenom spisateljicom knjiga za djecu i mlade, Jasminkom Tihi-Stepanić. Na susretu su sudjelovale učenice sedmih razreda naše škole, članice Školskoga čitateljskog kluba „Lijina gajbica“, u pratnji svojih učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec. Učenice su na susretima čitateljskoga kluba pročitale većinu romana spomenute autorice koji su svi redom doživjeli odličnu recepciju.

Okupljeni su imali priliku upoznati ovu književnicu koja je pažnju zaokupila iskrenim, ležernim i neposrednim pripovijedanjem te nas motivirala da posegnemo za knjigom i čitanjem. Predstavila nam je svoje dječje romane Imaš fejs?,  Bacit ću ti kompjutor kroz prozor, Moja neprijateljica Ana, Dom iza žice, Ljeto na jezeru Čiču te zbirku priča Baš kao Harry Potter za koje je dobila brojne nagrade te je uvrštena i na časnu listu IBBY-a.

U svojim djelima Jasminka Tihi-Stepanić piše o problemima, izazovima, ali i potencijalnim opasnostima s kojima se suočavaju djeca i mladi u svijetu suvremenih tehnologija, medija i virtualne komunikacije. Teme njenih djela su aktualne, zanimljive, s brojnim odgojnim porukama i poukama. Saznali smo što ju je inspiriralo za pisanje pojedinih romana, gdje nalazi ideje, kako piše djela jedna za drugim te kako uvijek za savjet pita svoje učenike budući da je ona učiteljica hrvatskoga jezika u OŠ Eugena Kvaternika u Velikoj Gorici. Upoznali smo stvarne ljude koji leže iza njenih likova kao i brojne zanimljive crtice iz njenog privatnog i poslovnog života. Okupljeni učenici imali su brojna pitanja za samu autoricu na koja je ona spremno odgovarala. Saznali smo da uskoro izlazi njen novi roman s kriminalističkom tematikom koji nosi naslov Gdje je Beata?

Književni je susret brzo prošao na žalost okupljenih kojima se bilo teško odvojiti od ove izuzetno zanimljive autorice. Onima koji još nisu pročitali sva djela Jasminke Tihi-Stepanić ostao je popis preporuka za čitanje, a ostalima da pričekaju izlazak njenog novog romana.

Ines Vađunec