ZASADI STABLO, NE BUDI PANJ!
Autor: Adrijana Hatadi, 11. 3. 2021.

Već dugi niz godina učenici eko skupine Mali čuvari prirode, OŠ Braća Radić“ Koprivnica sudjeluju u aktivnostima i projektima koje provodi naš Komunalac pa smo se rado odazvali i pozivu u akciju kolektivne sadnje drveća kod bazena Cerine, dana 4.3.2021. godine.

Obzirom da je prošla godina bila siromašna izvanškolskim aktivnostima zbog poznate nam epidemiološke situacije, učenici su jedva dočekali izlazak u prirodu i rad u voćnjaku.

U ovoj su aktivnosti sudjelovali učenici 2.d razreda te učenica Stela Špoljar iz 8.e. Uz pomoć djelatnika Komunalca i stručno vodstvo gospođe Nataše Njegovec, zasadili smo nekoliko sadnica breskvi i lješnjaka. Koristili smo naš mali vrtni alat kojim inače radimo u školskom dvorištu te saznali da sadnice nećemo zalijevati zbog predviđanja hladnijeg vremena i mogućnosti smrzavanja tla što bi dovelo do oštećivanja korijena. Na pitanje kakva je to crna zemlja koju stavljamo oko sadnica, učenici su spremno odgovorili da se radi o kompostu. Naime, kompostiramo i mi u školi. Svakodnevno u posebnu kantu odlažemo ogriške jabuka, koru naranči ili banana, ostatke sirovog povrća iz školske kuhinje, počupani korov iz školskog vrta i sve drugo što nam je pri ruci a predstavlja biootpad. Potom ga članovi eko skupine odnose u veliki vrtni komposter. Gotovim kompostom prihranjujemo naše cvijeće, a uskoro ćemo u povišene gredice zasaditi i prve povrtne kulture.

Manje smo sadnice obilježili kolčićima da budu vidljive tijekom buduće košnje trave.

Tijekom sadnje naišli smo i na par gujavica te ih nježno premjestili na sigurno. Već znamo da su i one veliki prijatelji prirode jer rahle i gnoje tlo.

Nakon sadnje voćaka, na grane smo objesili i hranilice za ptice. Napravili smo ih u školi od različitih sjemenki – suncokreta, lana i prosa te oblikovali u kugle pomoću svinjske masti i sala. Vjerujemo da će nam ptičji svijet biti zahvalan ukoliko još koji puta zima pokaže svoje zube.

Tek smo drugi razred pa se nadamo da ćemo do kraja svojeg osnovnoškolskog obrazovanja dočekati i prve plodove na voćkama koje smo posadili. Veselimo se najavljenim aktivnostima i radionicama u voćnjaku i svakako ćemo se i slijedeći puta odazvati.

I za kraj, nekoliko važnih savjeta koje mi ljudi, možemo primiti od drveća:

• stoj uspravno i ponosno
  • uživaj u svježem zraku
  • budi svjestan svojih korijena
  • pij puno vode
  • budi svjestan svoje prirodne ljepote
  • znaj da nakon svake zime dolazi proljeće
  • uživaj u pogledu

Učiteljica Renata Blažinec