Ovaj tjedan: 2075

Natjecanje–izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna Koprivničko-križevačke županije LIK 2021.
Autor: Sanja Pakasin, 23. 3. 2021.

LIK je tradicionalno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna koje organiziraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za odgoj i Obrazovanje. Ove školske godine na županijskom natjecanju Koprivničko – križevačke županije sudjelovale su četiri učenice naše škole.

Sudionici ovogodišnjeg Natjecanja – izložbe učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna Koprivničko-križevačke županije LIK 2021. stvarali su na temu Portret i autoportret .

Osnovnoškolci su istraživali na temu-poticaj Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština. O etnografskoj baštini možemo govoriti kao o svojevrsnoj invenciji tradicije koja svjedoči o načinu života i različitim vidovima narodne umjetnosti. Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština u svjetlu hrvatske turističke sadašnjosti promatra se kao proizvod izlučivanja iz ukupnosti kulturnog inventara. Time on prestaje biti dijelom svakodnevnog življenja a pripisuju mu se vrijednosni kriterij i nanovo se konstruira kao simbol lokalnog, regionalnog i/ili nacionalnog identiteta. Na temelju ornamenata različitog folklornog bogatstva narodnih nošnji mogu se odrediti identiteti hrvatskih regija.

Osnovnoškolci su izražavali vlastite ideje u grafičkoj tehnici kolagrafije ili računalnoj grafici. Razvijali su interes za istraživački rad, te samostalnost u planiranju i realiziranju likovnog zadatka.

Našu školu predstavljale su učenice: Sara Mikulić (5.r), Dora Pakasin (5.r), Klara Jambreušić (8.r) i Paulina Figač (8.r).

Virtualna izložba radova može se  pogledati na poveznici https://sites.google.com/view/lik-2021/predgovor