Mjesec ožujak je Mjesec frankofonije kada slavimo francuski jezik i kulturu!
Autor: ANA Kuhar, 30. 3. 2021.

Otkrijte na koje su sve načine učenici izborne nastave francuskog jezika bili dio proslave Mjeseca frankofonije.

Sve skupine, od trećeg do sedmog razreda, posjetile su izložbu Putovanje Belgijom kroz strip (Tour de la Belgique en BD) koja se do 29. ožujka mogla razgledati u Galeriji Koprivnica zahvaljujući Francuskom krugu Koprivnica. Dio postava cjelokupne izložbe uz potporu Veleposlanstva Kraljevine Belgije u Zagrebu, stigao je iz Muzeja stripa iz Belgije. Učenici su pomoću dva umjetnička medija, fotografiju i strip mogli upoznati dio kulturne i prirodne baštine Belgije. Obzirom da su u Belgiji službeni jezici francuski i nizozemski, učenici su mogli vidjeti table stripa na oba jezika. Učenici su se ovom prilikom prisjetili poznatih strip junaka a posebice Štrumpfova, Lucky Lukea, Gastona i Tin Tina koji dolaze upravo iz Belgije.

Učenici šestih i sedmih razreda bili su na projekciji frankonskog filma u kinu Velebit pod nazivom Kabulske lastavice (Les Hirondelles de Kaboul). Švicarski animirani film prikazao je surovu realnost glavnog grada Afganistana 1998. godine pod vlašću Talibana. Učenici su mogli doznati kulturološke specifičnosti te zemlje, po kakvim zakonima i u kakvim teškim uvjetima žive stanovnici Kabula i uvidjeti koliko je nama dobro čak i u ovim uvjetima epidemije.

Obzirom da je nemoguće održati priredbu u našoj školi, učenici će vam pomoću videa i prezentacija prikazati što su pripremili. Sve sadržaje možete pogledati na linku koji se nalazi na kraju članka.

Učenice 4. a i b. Razreda pripremile su pjesmu o jednoj voćki pod nazivom La petite mandarine. Radi se o ljubavnoj pjesmi tijekom koje je nastala nova vrsta voća. Poslušajte i saznajte o kojem se voću radi.

Učenici 5. a., b., c., d., i e. razreda pripremili su prezentacije o francuskim znamenitostima, francuskim specijalitetima i snimili jednu posebnu pjesmu o francuskoj abecedi. Zapjevajte s njima i pokušajte pjevati abecedu unatrag :)

Učenici 6. a,. b. i c. razreda upoznat će vas sa stripom. Provest će vas kroz povijest stripa i upoznati s najpoznatijim strip junacima koji govore francuski.

Učenici 7. b., d. i e. razreda pripremili su nešto drukčije. Predstavit će vam aktivnosti kojima se možete baviti u Koprivnici u slobodno vrijeme i ispričati svoje iskustvo.

Do sljedeće godine,

Ana Kuhar