Dan čaja u 4. a
Autor: Vesna Petrušić, 23. 5. 2021.

U petak, 21. svibnja 2021. godine, gost u 4. a bio je Krešimir Krznarić, Evin tata i poznati koprivnički proizvođač čajeva, koji je učenicima govorio o čaju i ljekovitim biljkama od kojih se spravlja čaj. Današnja aktivnost dio je eTwinning projekta „Ljekovite biljke zavičaja“ u kojem učenice i učenici 4. a sudjeluju tijekom ove školske godine.

Više pogledajte na:

Učenici su sa zanimanjem proučavali neke ljekovite biljke našeg zavičaja (opipali ih, omirisali) i upoznali se s njihovim ljekovitim svojstvima. Evin tata nam je rekao gdje se nalaze staništa na kojima se beru biljke od kojih se pravi čaj, opisao je kako se biljke režu i koji se dijelovi biljaka pripremaju za sušenje, kako se biljke režu nakon sušenja i miješaju u određene vrste  čajeva. Na kraju smo vidjeli i način ručnog pakiranja čaja za prodaju. I učenici su se  okušali u pripremi i pakiranju posebne čajne mješavine.

Naučili smo i da je Kina domovina čaja. Čaj je inače sastavni dio života svakog Kineza, a ceremonija pripreme i ispijanja čaja dio je njihove tradicije. Koliko je čaj cijenjen najbolje govori stara kineska poslovica: „Bolje biti bez hrane tri dana nego bez čaja jedan dan.“

Opća skupština Ujedinjenih naroda  je prepoznala je veliku važnost čaja i odredila da se 21. svibnja u svijetu obilježava Međunarodni dan čaja jer sezona proizvodnje čaja, u većini zemalja proizvođača čaja,  započinje baš u svibnju .

Čaj možemo piti kao osvježenje ili kao lijek jer čaj ima ljekovita svojstva. Nama je Evin tata pripremio i degustaciju ohlađenog podravskog čaja s medom i limunom.

Na kraju današnjeg druženja čekalo nas je najveće iznenađenje - poklon paketić Podravskog čaja u piramidama  s posebnom etiketom na kojoj piše 4. a!