“Istarska priča” 8.b razreda
Autor: Danijela Ban, 23. 9. 2021.

Učenici 8.b razreda OŠ “Braća Radić” iz Koprivnice su od 07.09. do 10.09. ove školske godine, zajedno sa svojom razrednicom Danijelom Ban i pratiteljicom Marom Grašić bili na nezaboravnoj i predivnoj školskoj ekskurziji, realiziranoj u organizaciji turističke agencije Koncept putovanja.

Naša “Istarska priča” je od samog početka morala biti i zaista je i bila jedno predivno i čarobno maturalno putovanje, a učenici su vidjeli i naučili mnogo toga novoga o našoj lijepoj Republici Hrvatskoj i Istri.

Prvi dan našeg putovanja započeli smo posjetom gradu Motovunu koji je smješten nad dolinom rijeke Mirne. Motovun je najbolje sačuvana srednjovjekovna istarska utvrda, koja se razvila na vrhu strmog brežuljka. U prapovijesnim vremenima, ilirska i keltska plemena gradila su svoje utvrde na mjestu današnjeg Motovuna. Ime mu je također keltskog porijekla, a nastalo je od riječi Montona, što znači grad u gori. U gradiću već nekoliko desetljeća djeluje i međunarodna ljetna škola arhitekture. Motovunski filmski festival održava se potkraj srpnja, a traje pet dana. Prvi je put održan 1999. godine, a njegov je utemeljitelj hrvatski redatelj Rajko Grlić.

Nakon ugodne šetnje i kratkog odmora u Motovunu, krenuli smo prema Puli te se smjestili u Hotelu Pula 3* gdje su učenici imali slobodno vrijeme za kupanje na bazenu i na obližnjoj plaži.

Drugi dan, odmah nakon doručka, uslijedila je vožnja do Fažane te vožnja brodom uz razgled otoka Veli Brijun kao i razgled NP Brijuni panoramskim eko vlakićem. Brijuni imaju bogatu povijest: prvi poznati tragovi ljudskog djelovanja na Brijunima sežu u treće tisućljeće prije Krista.

Naši su učenici posebno bili oduševljeni zoološkim vrtom na otvorenom - safari park Brijuni jedini je safari park u Hrvatskoj. Nalazi se na prostoru veličine 9 ha na sjevernom rubu Velikog Brijuna, unutar nacionalnog parka. Osnovan je 1978. godine i tu su smještene egzotične životinje koje su strani državnici (Nehru, Indira Gandhi, Sékou Touré, Haile Selasije itd.) darivali dugogodišnjem jugoslavenskom predsjedniku Josipu Brozu Titu. Zahvaljujući svojoj razvedenoj obali, povijesti, raznovrsnoj flori i fauni, zbog čega Brijune znaju zvati "raj na Zemlji", Brijuni su 27. listopada 1983. godine proglašeni nacionalnim parkom i omiljena su turistička destinacija.

Nakon razgleda NP Brijuni, slijedio je nastavak vožnje do Pule te ručak u restoranu i razgled grada. Grad je najpoznatiji po svojim sačuvanim antičkim rimskim građevinama od kojih je najpoznatiji amfiteatar iz prvog stoljeća, šesti po veličini u svijetu, popularno zvan Arena. Razgledali smo i Herkulova vrata, Slavoluk Sergijevaca, Forum, Augustov hram koji datiraju još iz 1. stoljeća.

Treći dan našeg maturalnog putovanja započeli smo odlaskom do Zvjezdarnice u Višnjanu koja  je po broju otkrivenih asteroida jedna od dvanaest najproduktivnijih zvjezdarnica svijeta svih vremena. Obišli smo novu Zvjezdarnice na Tićanu, gdje smo poslušali zanimljivo predavanje iz astronomije i područja rada zvjezdarnice te promatrali vidljiva nebeska tijela amaterskim teleskopom ispred zvjezdarnice, a posebno nas je oduševilo kada smo mogli držati u našim rukama pravu “zvijezdu padalicu”.

Jeste li znali da i Hrvatska ima svoj znameniti kameni krug – na brdašcu u zaleđu Poreča je “Hrvatski Stonehenge” kojeg su negdašnji stanovnici Istre prije četiri tisuće godina doista i koristili kao opservatorij. Ovdje ispred Zvjezdarnice u Tićanu nas je posebno oduševila replika tog kamenoga kruga zvanog - Mali sveti Anđeo:)

Potom je slijedio posjet jami Baredine  u podzemlje Istre koja donosi doživljaj tajnovite igre prirode koja je trajala tisućljećima, daleko od danjeg svjetla i ljudskog oka u pratnji stručnog vodiča. Obilazak jame trajao je 40 minuta, stazom duljine 300 metara, pet bogato ukrašenih dvorana i silaskom  do podzemnog jezera na dubini 60 metara. Zanimljivost ovog pustolovnog pothvata je bio i susret s podzemnim živim svijetom - Čovječjom ribicom, endemom šireg područja dinarskog krša.

Nastavili smo vožnju do Poreča gdje smo nakon ručka prošetali gradom te razgledali središnju gradsku baroknu jezgru, Eufrazijevu baziliku  i biskupsku palača (UNESCO-ova baština). Provesti dan u Poreču znači upoznati njegovu povijest, počevši od slavne Eufrazijeve bazilike iz 6. stoljeća, koju je izgradio porečki biskup i važan je preživjeli primjerak bizantske umjetnosti.

Posjetili smo i crkvu Gospe od Anđela, a kasnije se i okupali u Fažani gdje smo uspjeli vidjeti i fotografirati prekrasan zalazak sunca!

Zadnjeg dana našeg maturalca slijedilo je pakiranje stvari te odjava iz hotela i nastavak vožnje do vodenog parka ISTRALANDIA - najzabavnijeg vodenog parka u Istri smještenog na obali najsjevernijeg dijela poluotoka Istre. U predivnom šumovitom okruženju u zaleđu grada Novigrada, učenici su cijeli dan uživali na zabavnim vodenim površinama parka.

Tijekom predivnog četverodnevnog maturalca “Istarska priča” naši su učenici pokazali iznimno zanimanje za ljepote RH i Istre kao i lijepo i kulturno ponašanje na putovanju i na svim odredištima. Uživali su otkrivajući ljepote naše domovine te razvijali ljubav i poštovanje prema kulturnoj baštini i prirodnim ljepotama naše Hrvatske.

Naš dugo očekivani maturalac bio je ostvaren i uz financijsku pomoć Podravske banke te nekoliko bivših učenika naše škole koji su željeli pomoći onima čiji roditelji u ovo doba uslijed Covid19 situacije, a uz još par školaraca u obitelji, nisu bili u mogućnosti nagraditi svoju djecu odlaskom na maturalno putovanje. Tako su Podravska banka kao i naši dragi bivši učenici uplatili cjelokupni iznos maturalnog putovanja za dvoje učenika našeg razreda!  I na tome im od srca zahvaljujemo!

Zahvaljujemo Podravskoj banci te bivšim učenicima naše škole još jednom u ime 8.b razreda, u ime roditelja našeg razreda kao i u ime naše škole OŠ "Braća Radić"!

Razrednica Danijela Ban