Upoznajemo svoju županiju – terenska nastava u Đurđevac
Autor: Ines Vađunec, 15. 10. 2021.

U srijedu, 13. listopada 2021., učenici svih petih razreda naše škole su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica posjetili Đurđevac i Grabrovnicu. Podijelili smo se u tri skupine te smo krenuli iz Koprivnice u jutarnjim satima. Posjetili smo Muzej grada Đurđevca,  Interpretacijski centar Picokijade, Hrvatsku Saharu, Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci, rezervat Đurđevački pijesci i rodnu kuću Petra Preradovića.

Po dolasku u  Đurđevac dočekali su nas kostimirani domaćini i upoznali nas s djelatnošću Starog grada Đurđevca u sklopu kojega djeluju Muzej grada Đurđevca i Interpretacijski centar Picokijade. Ondje smo čuli niz povijesnih anegdota, upoznali etno-baštinu, prirodne i geografske karakteristike đurđevačkog kraja te njegov najzanimljiviji dio – prikaz Legende o Picokima, nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Putem videa i interaktivnih instalacija vidjeli smo likove iz Legende i najzanimljivije scenske prikaze obrane Starog grada od Osmanlija. Imali smo priliku razgledati i zanimljivu izložbu Lego modela. Učenike je posebno oduševio posjet mini zoološkom vrtu.

Nakon kraće stanke krenuli smo u novi Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci koji nam je kroz multimedijalne izloške dao uvid u posebnosti pustinjskog krajolika i bogatstvo raznolikosti životinjskog i biljnog svijeta koji živi na pijescima. Učenici su uživali u isprobavanju svih izložaka, korištenju VR naočala i igranju digitalnih igara te su obogatili i proširili svoja znanja.

Nakon toga je slijedio posjet rodnoj kući Petra Preradovića u Grabrovnici koja je  podignuta u 18. stoljeću. U njoj se 19. ožujka 1818. godine rodio jedan od najvećih hrvatskih pjesnika, ilirac Petar Preradović. Polovicu zgrade na dvorišnoj strani zauzima dvorana s pozornicom, a u prednjem su dijelu knjižnica i čitaonica te Preradovićev muzej.

Nakon razgleda je slijedio ručak i kraći odmor, a zatim posljednji dio terenske nastave – posjet rezervatu Đurđevački pijesci. Ondje su učenici imali priliku saznati nešto više o klimi, vrstama i staništima, geologiji i posebnostima ovog botaničkog rezervata te upoznati pravu malu pustinju u srcu naše županije.

Učenici su iskazali zadovoljstvo viđenim te su uživali u ovom predivnom kutku naše Podravine. Ovom terenskom nastavom, punom zanimljivosti, kulturno-umjetničkih dobara i prirodnih ljepota, sigurno su dobili još veći poticaj da čuvaju naš okoliš, cijene svoju baštinu i njeguju ljubav prema svome zavičaju.

Fotogaleriju pogledajte ovdje:

Ines Vađunec