Ovaj tjedan: 2075

Pjesnička čajanka
Autor: Ines Vađunec, 21. 10. 2021.

Godina 2021. proglašena je Godinom čitanja. Nizu uspješnih projekata vezanih uz poticanje ljubavi prema knjizi i čitanju kojima smo započeli ovu nastavnu godinu, pridružio se još jedan – Pjesnička čajanka.

Ovaj su odličan i učenicima izuzetno zanimljiv projekt prvo odradili učenici 8.d sa svojom učiteljicom hrvatskoga jezika Petrom Rožmarić. Oni su se bavili pjesničkom zbirkom Srebrne svirale Dragutina Tadijanovića, a u četvrtak, 21.10.2021., u ovom su im se projektu pridružili i učenici 5.c sa svojom učiteljicom hrvatskoga jezika Ines Vađunec.

Učenici 5.c su na malo drugačiji način pristupili analizi pjesničke zbirke Grigora Viteza pod nazivom Kad bi drveće hodalo koja im je bila lektirno djelo za listopad. Svaki je učenik dobio personaliziranu pozivnicu za sam događaj, Pjesničku čajanku, te su sa sobom trebali uzeti svoju omiljenu šalicu i jastuk. Okupili su se u našoj školskoj knjižnici gdje su uz čaj i keksiće proučavali i analizirali zadano lektirno djelo. Učiteljica ih je upoznala s biografijom samoga pisca te su učenici naglas čitali pjesmu po izboru. Podijelili su se u skupine te je svaka skupina dobila zadatke vezane uz analizu određene pjesme i neki kreativni zadatak. Nakon predstavljanja svojih uradaka učenici su se u skupinama natjecali u kvizu o pjesništvu Grigora Viteza.

Nakon čitanja lektirnoga djela svaki je učenik dobio zadatak da izabere jednu Vitezovu pjesmu i izdvoji iz nje pjesničku sliku koju će prikazati pomoću jesenskih materijala iz prirode. Isti će zadatak u travnju dobiti i učenici 5.e, a skupljeni radovi izrađeni od jesenskih i proljetnih materijala spojit će se u digitalnu knjižicu koja će biti poticaj za čitanje pjesama ovog dječjeg autora.

Učenici su iskazali oduševljenje ovakvim tipom nastave te gotovo nitko nakon zvona za kraj sata nije htio napustiti prostor knjižnice. Uživali su u opuštenoj atmosferi i naveli da se osjećaju kao kod kuće. Uz to što smo se odlično zabavili, utvrdili smo i svoja znanja o Grigoru Vitezu i njegovim pjesmama.

Ines Vađunec