Galovićeva jesen u OŠ "Braća Radić"
Autor: Ines Vađunec, 27. 10. 2021.

Svjedoci smo vremena u kojem je interes za knjigu i čitanje u stalnome padu i u kojem kultura čitanja i pismenosti sve više izumire.

Kako bismo potakli učenike da nauče nešto novo i posegnu za bar jednom knjigom koju neće morati, nego će ju željeti pročitati, odlučili smo iskazati počast jednom od najvećih hrvatskih književnika čije prezime nosi poznati međunarodni festival književnosti. Riječ je o Galovićevoj jeseni, a književnik čiji smo život i djelo odlučili proslaviti jest Fran Galović, literarni velikan iz podravskoga sela Peteranca. Učenici petih i sedmih razreda te članovi Medijske skupine 7. razreda pod vodstvom svoje učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec, pripremili su prigodnu izložbu pod nazivom Galovićeva jesen u OŠ „Braća Radić“ u kojoj se vidi nekoliko mogućih pristupa proučavanju života i djela ovoga velikog pjesnika. Budući da se sklonost čitanju razvija od najranije dobi, osobito je važno posebnu pažnju posvetiti čitanju djeci i dječjem čitanju, prije svega zato što čitanje pozitivno utječe i na njihov emocionalni razvoj i na njihove jezične sposobnosti − potiče pamćenje i maštu, poboljšava pažnju, produbljuje znanje, razvija osjetljivost za drugoga, jača samopouzdanje.

Svi su izlošci posvećeni upoznavanju života i djela Frana Galovića te nekih od njegovih poznatijih pjesama.  U izložbeni prostor posvećen Franu Galoviću ulazi se kroz začarano ogledalo što je ujedno i naslov najpoznatije Galovićeve novele. Ogledalo je ukrašeno stihovima Galovićevih pjesama. Panoi su ispunjeni likovnim radovima učenika 5. i 7. razreda pod mentorstvom učiteljice Likovne kulture Kristine Ružić, a čiju su izradu nadahnule pročitane Galovićeve pjesme. Također imamo i Galovićevo stablo s portretima književnika. Mogu se razgledati i prigodno ukrašeni stolovi nadahnuti Galovićevim najpoznatijim pjesmama. Učenici i učitelji mogu uživati u obilasku izložbenoga prostora te kupiti suvenire vezane uz obilježavanje Galovićeve jeseni – pjesničke tikvice. Sav prikupljeni novac namijenjen je kupnji materijala za nove projekte za poticanje čitanja. Zainteresirani učenici i učitelji imaju priliku fotografirati se u začaranom ogledalu kako bi ovjekovječili svoje sudjelovanje u obilježavanju Galovićeve jeseni. Izložba je otvorena od 25. do 29. listopada 2021. Budući da se ne možemo okupljati na prigodnom programu, na poveznici možete pronaći sve radove naših učenika koji su izradili kvizove, snimili Galovićev monolog i recitacije te video koji vodi do njegove kleti. Prezentacija je bogata i može poslužiti kao ideja za Sat razrednika, sat Hrvatskoga jezika ili za bilo koga tko malo želi produbiti svoja znanja o Franu Galoviću.

Poveznica: https://sway.office.com/mVzo8IofQOu1KHFp?ref=Link

Nadamo se da će zainteresirani uživati u ovoj izložbi i prezentaciji te da će ovakav pristup proučavanju zavičajne književnosti privući što više djece čitanju i razumijevanju poezije te stvaranju vlastitih radova.

Ines Vađunec