Učenicima 6.b uručena nagrada „Emil Paravina“ za promicanje dječjih prava
Autor: Sanja Pakasin, 8. 12. 2021.

„Ova nagrada nam jako puno znači jer dokazuje da smo uspjeli postići naš cilj-govoriti o važnoj temi nasilja nad djecom, bilo među vršnjacima, bilo u obitelji te doprijeti do što više djece i odraslih i poručiti im da ne okreću leđa ako primijete da netko trpi nasilje“. Una Bebek, 6.b

Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske ove je godine osnovao i po prvi put u subotu 4. prosinca 2021. u Zagrebu dodijelio jedinstvenu Nagradu „Emil Paravina“, i to DJECI za promicanje i zalaganje za dječja prava, dječju participaciju, suradnju i pomoć svojim vršnjacima.

Nagrada je dodijeljena u dvije kategoriji: djetetu pojedincu i skupini djece.

Nagradu "Emil Paravina" za skupinu djece dobili su učenici 6. b. razreda OŠ "Braća Radić" iz Koprivnice, (Marko Periša, Matej Markovinović, Patrik Habek, Dora Pakasin, Zara Rupčić, Una Bebek, Mia Gregurina, Lea Vugrin i Sara Mikulić) pod mentorstvom Sanje Pakasin, učiteljice likovne kulture.

„Posebnost Nagrade „Emil Paravina“ je što je to godišnja nagrada djeci na koju ih mogu kandidirati njihovi vršnjaci, nastavnici, roditelji, udruge u kojima su djeca aktivna, a dodjeljuje se u kategorijama dijete-pojedinac i skupina djece, za promicanje dječjih prava, dječju participaciju, interkulturalne vrijednosti te gradnju suradnje i partnerstva između djece i odraslih“, istaknuo je predsjednik Ocjenjivačkog povjerenstva, dječji vijećnik iz Velike Gorice Antonio Šipušić.

„Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske pokrenuo je Nagradu u sjećanje na dugogodišnjeg tajnika Saveza dr. sc. Emila Paravine.  Nagrada je pokrenuta sa željom da se djecu potiče na aktivno sudjelovanje u životu zajednice, participaciju s odraslima, zagovaranje jednakih prava i mogućnosti. Na ovaj se način odaje počast pedagogu, humanistu, promicatelju dječjih prava koji je i sam sudjelovao na pisanju UN-ove Konvencije o pravima djeteta i čiji je rad utjecao na dobrobit života tisuće djece i roditelja“, kazala je predsjednica Saveza, prof. dr. sc. Aida Salihagić Kadić

Nakon dodjele nagrada organizatori su nam omogućili nagradni posjet Etnografskom muzeju gdje smo pogledali jedinstvenu izložbe "Igračke - djetinjstvo zauvijek", "Božićna bajka Jasmine Kosanović" te "Kapa dolje!" priča o (ne)pokrivanju glave".