« Ožujak 2024 »

Once upon a time...
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 23. 12. 2021.

Godina čitanja nam je na izmaku (što nikako ne znači da treba prestati čitati!), ali aktivnosti vezane za čitanje još uvijek traju u našoj školi.

I “teacherice” su se priključile poticanju čitanja organizirajući pričaonicu na engleskom jeziku.

Zainteresirani učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda uživali su u radionici Jelene Premec certificirane pripovjedačice koja je djecu oduševila pričaonicama kabišibaj tehnikom pripovijedanja.

Kamišibaj potječe iz Japana. To je tradicijski oblik pričanja priča djeci. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo (gaito). Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj. Kad bi se oglasio udarcem svojih štapova, djeca bi se okupila oko prodavača, kupila slastice i poslušala kamišibaj. Bila im je to lijepa nagrada za njihovu kupnju. Kazivač je bio domišljat, a njegove priče dobile bi nastavak novom kupnjom njegovih slastica.  (https://www.skolskiportal.hr/sadrzaj/ucitelji-stvaraju/kamisibaj-pripovijedanje-uz-slike/)

Učenici drugog razreda slušali su priču "Sweet Porridge" (Lončiću, kuhaj!), trećaši su slušali "The Gingerbread Man" (Čovječuljak od paprenjaka), a četvrtaši priču "Goldilocks and the Three Bears" (Zlatokosa i tri medvjeda).

Nakon pričanja priča, slijedile su radionice na kojima su učenici u skupinama crtali kocke za pričanje priča koje su iskoristili da bi stvarali vlastite priče.

Učenici su bili vrlo zainteresirani i kreativni te je sat vremena brzo prošlo.

Zahvalili smo našoj pripovjedačici i poželjeli čuti još priča nekom drugom prilikom.

Doživljaje s radionica pogledajte na poveznici:

Čitajmo i čitajte i dalje jer bajka je zlato koje blista u očima djece!

(narodna poslovica)

Učiteljice: