Ukupno: 672095

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Ines Vađunec, 27. 1. 2022.

27. siječnja 1945. oslobođen je jedan od najokrutnijih koncentracijskih logora, poljski Auschwitz. U spomen na taj događaj svake se godine u svijetu obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Holokaust je od države odobreno progonstvo i ubojstvo šest milijuna Židova za vrijeme Drugoga svjetskog rata.

Kako bi obilježili to tragično i jedno od najsramotnijih razdoblja u ljudskoj povijesti, učenici 7.a i 7.c razreda s nastavnicom hrvatskoga jezika Ines Vađunec odlučili su saznati nešto više o tom dijelu svjetske i naše povijesti kroz projekt koji će se protezati od siječnja do travnja 2022. Projektu će se priključiti i polaznici dodatne nastave iz povijesti pod vodstvom nastavnice Lidije Petras.

Na satima Hrvatskoga jezika učenici su napravili uvod u samu temu te su upoznali povijesnu situaciju u Njemačkoj tridesetih i četrdesetih godina 20. stoljeća, usvojili pojam holokausta te proučavali jednu od najpoznatijih ličnosti holokausta – židovsku djevojčicu Annu Frank. Gledali su dokumentarni film „Auschwitz“ te ga prokomentirali. Učenici su dobili teme vezane uz holokaust o kojima su izradili digitalne plakate.

Kao i svake godine, online nastava nas je zaustavila u samom početku provođenja projekta pa je većina aktivnosti odgođena za trenutak povratka u školske klupe.

Planira se predavanje o holokaustu, čitanje i analiza ulomka romana „Dječak u prugastoj pidžami“ Johna Boynea te gledanje i analiza francuskog filma „Torba puna sjećanja“.

Uz te se aktivnosti planiraju i radionice, rad na izvorima, svjedočenja preživjelih, projektni zadaci te bolje upoznavanje lokalne povijesti holokausta uz posjet Danici s osmišljavanjem i realizacijom prigodnog programa.

Na sljedećoj poveznici možete proširiti svoja znanja o holokaustu te pronaći poveznice za filmove i radne materijale te muzeje posvećene istraživanju holokausta koji se mogu koristiti u nastavi. Možete saznati što je to šoa, koja su tri svjetska centra koja se bave proučavanjem holokausta, kakve veze imaju šafrani s holokaustom, kako je posljednji čovjek koji je izašao iz Auschwitza bio Hrvat, možete saznati tko su pravednici među narodima te pogledati videouradak naših učenika o jednom od pravednika, poznatom koprivničkom stolnotenisaču Žarku Dolinaru te vidjeti preporuke knjiga, filmova i predstava na temu holokausta:

Na sljedećoj poveznici pogledajte rad učenika 7.c razreda Matka Markovića i Karla Nemečeka o Žarku Dolinaru:

Na sljedećoj poveznici pogledajte radove učenika 7.a i 7.c razreda:

Cilj je ovog projekta upoznati učenike s jednim dijelom svjetske povijesti čije se posljedice osjećaju još i danas, gotovo 80 godina kasnije, razviti njihovo kritičko mišljenje, pokušati ih maknuti iz položaja pasivnih promatrača u aktivne sudionike te podići njihovu svijest o besmislenosti rata, kao i povećati empatiju prema nedužnim žrtvama uz nadu da će buduće generacije učiti na pogreškama onih koji su bili prije njih.

Naša je zadaća da ih pokušamo pripremiti za snalaženje u svijetu ogromnog broja brzih, često netočnih i lako dostupnih informacija koje lako odvedu na krivi put te ih osposobiti za samostalno promišljanje i argumentirano iznošenje stavova u društvu koje je sve sklonije mržnji, netrpeljivosti, vrijeđanju i ljutnji i da od njih pokušamo napraviti ljude koji će nastojati biti dobri i koji će se moći staviti u cipele onog drugoga. Upravo zato trebamo raditi na onome što nas čini ljudima – empatiji i toleranciji.

Ines Vađunec