Valentinovo u stilu Harryja Pottera
Autor: Ines Vađunec, 15. 2. 2022.

Povodom Dana zaljubljenih, Valentinova, članovi Školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica sa svojim voditeljicama Tanjom Galić Bermanec i Ines Vađunec ugostili su Valentinu Mikec, knjižničarku iz Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica.

Bila je to prilika da još jednom napravimo zanimljivu radionicu vezanu uz ljubav prema knjigama i čitanju. Ovaj smo se put bavili svjetski poznatim čarobnjakom Harryjem Potterom, a kako je baš bio i 14. veljače, inspiraciju smo potražili u djelu Harry Potter i princ miješane krvi britanske spisateljice J. K. Rowling.

Naša je gošća na početku s učenicima razgovarala o tome koliko poznaju malog čarobnjaka, jesu li čitali knjige ili gledali filmove te što im se posebno sviđa. Učenici su dobili QR kodove koje su učitali te odigrali kratki kviz razvrstavanja kako bi provjerili kojem domu u školi Hogwarts pripadaju. Ovisno o tome što im je ispalo kao rješenje, učenici su dobili naljepnice toga doma.

Valentina im je tad pročitala ulomak iz romana koji opisuje razgovor dvojice likova, Harryja i Rona  o ljubavi, a sam je ulomak završio izbacivanjem dijela koji je trebalo dopuniti, a rješenje je bilo ljubavni napitak. Razgovarali su o čarobnim napicima koji su se pripremali u Hogwartsu te posebno o ljubavnom napitku – amortentiji. Nakon toga je slijedio najzabavniji dio - pripremanje vlastitih ljubavnih napitaka. Učenici su uživali miješajući sastojke i ubacujući šljokice u svoje napitke koje su kasnije pretočili u bočice sa srcima na koje su stavili prigodne naljepnice i dodatno ih ukrasili.

Na kraju je svaki sudionik radionice dobio prigodni poklončić. Učenici su iskazali veliko oduševljenje ovom kreativnom i zanimljivom radionicom. Zahvaljujemo Valentini na odličnoj radionici i ogromnom uloženom trudu te se radujemo budućoj suradnji.

Ines Vađunec