Ukupno: 672093

Dan žena u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica
Autor: Ines Vađunec, 7. 3. 2022.

Svake se godine u cijelom svijetu 8. ožujka slavi kao Dan žena. Prilika je to da se istakne važnost žena u privatnom i javnom životu.

Ovaj iznimno važan dan ove smo godine obilježili i u našoj školi na inicijativu učiteljica Natalije Flamacete Magdić i Ines Vađunec. U samo se obilježavanje uključilo nekoliko nastavnica predmetne nastave sa svojim učenicima. U holu škole pripremljen je izložbeni prostor posvećen ženama u kojem se mogu obići panoi s poznatim ženama iz hrvatske i svjetske povijesti s naglaskom na književnice, matematičarke, fizičarke i kemičarke, a riječ je o radovima učenica i učenika 7. razreda pod vodstvom učiteljica Mirjane Sušilović, Irene Hontić Pranić i Ines Vađunec. Do pojedinih se postera može doći skeniranjem QR koda. Učenici 7.a i 7.c su se na satima hrvatskoga jezika bavili ženskim pravima kroz tekst Duga Dinka Šimunovića, dok su učenici 5.c i 5.e čitali i analizirali tekst Sanje Lovrenčić Tri najljepša cvijeta koji govori o snazi ženske mudrosti i snalažljivosti. Sedmaši su na satima engleskog jezika kod učiteljice Natalije Flamacete Magdić izrađivali digitalne bedževe s poznatim ženama iz svjetske povijesti te njihovim slavnim citatima koji se također mogu pogledati u holu škole.

Učenici 5.e razreda su na Satu razrednika izradili i ukrasili osmice koje su za Dan žena uz čestitku podijelili svojim predmetnim učiteljicama. Izrađen je okvir s poznatim hrvatskim književnicama te osmica koja simbolizira 8. ožujka, a oba su izloška radovi Likovne skupine pod vodstvom učiteljice Kristine Ružić. Sama osmica ima i funkciju da služi kao mjesto za fotografiranje uz #supercura. Središnji izlošci su siluete žena u sklopu instalacije Šetnja među ženama.

Zanimljivosti o ženama:

• Žene u danu izgovore oko 20 tisuća riječi. S druge strane, muškarci ih izgovore oko 13 tisuća manje.
  • Žene u prosjeku potroše jednu godinu svog života razmišljajući o tome što će odjenuti.
  • Žene u prosjeku plaču od 30 do 64 puta u godini, a muškarci od 6 do 17 puta.
  • Žene izgovore oko 3 laži na dan – a muškarci lažu dvostruko više – kažu oko 6 laži.
  • Znanstveno je dokazano kako žene u prosjeku imaju viši puls, odnosno srce im brže kuca.
  • Žene na jeziku imaju više okusnih pupoljaka nego muškarci.
  • Svjetska rekorderka s najviše djeca je žena koja ih je rodila 69.
  • Žene su previše kritične – tek oko dva posto njih bi same sebe opisale kao lijepe.
  • Žene i više trepću nego muškarci – otprilike 19 puta u minuti, dok muškarci svega 11 puta.
  • Dva najviša ikad zabilježena IQ-a pripadaju ženama.
  • Više od 60 posto ljudi sa završenim fakultetom u Americi su žene.
  • Wonder Woman (2017.) prvi je film o superherojima u kojem je žena u glavnoj ulozi, a da ga je režirala žena.
  • Žene su prvi put počele nositi štikle kako bi imitirale muškarce koji su ih počeli nositi još u 1600. godini, puno prije žena.
  • Žene u svim zemljama svijeta žive barem dvije do pet godina duže nego muškarci. Čak ženke životinja nadžive mužjake.
  • Dva svjetska čuda su sagradile žene: Viseći vrtovi u Babilonu pripadali su asirskoj kraljici Semiramidi, a Mauzolej u Halikarnasu izgradila je Artemisia, kraljica Caria.

Sve radove i zanimljivosti, osim u holu škole, možete vidjeti i na sljedećoj poveznici: https://sway.office.com/rEUU5llDqoz2Oh12?ref=Link

Natalija Flamaceta Magdić i Ines Vađunec