Ukupno: 672095

Medijska abeceda - radionica o medijskoj pismenosti
Autor: Ines Vađunec, 15. 3. 2022.

U ponedjeljak, 14. ožujka 2022., učenici 5.e su na Satu razrednika ugostili gđu Danijelu Petrić iz Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica.

Povod pozivu bila je suradnja naše škole s gradskom knjižnicom, odnosno uključivanje 5.e u program Medijska abeceda koji je osmislila naša gradska knjižnica. Učenici su povodom Mjeseca knjige u studenom već posjetili gradsku knjižnicu gdje su imali vođeni obilazak pa smo ovom prigodom mi odlučili pozvati njih. Medijska abeceda je inače namijenjena učenicima nižih razreda, ali je za ove potrebe bila prilagođena petašima.

Učenici su se na satima Hrvatskoga jezika upoznali s pojmom medija i podjele medija te smo razgovarali o kritičkom vrednovanju informacija, a o samoj sigurnosti na internetu razgovarali su i na satima Informatike pa je ovaj posjet bio odličan za usustavljivanje njihovih znanja o samoj temi.

Knjižničarka Danijela upoznala je ekače s osnovnim pojmovima vezanim uz medije, online komunikaciju, pretraživanje informacija i korištenje ključnih riječi. Cilj programa je bio osvijestiti raznolikost sadržaja koji postoji u online svijetu te podučiti analiziranju i kvalitetnom pretraživanju informacija. Teme obuhvaćene programom bile su: upoznavanje medija, razumijevanje poruka koji oni šalju, sigurnost na internetu (elektroničko nasilje, digitalni trag), pretraživanje informacija, važnost analiziranja, preporuke korisnih izvora informacija – digitalnih i tiskanih.

Učenici su aktivno sudjelovali na radionici, rješavali listiće i pregledavali izvore informacija, utvrdili stara znanja i dopunili ih novima te su davali dosta primjera iz vlastitog života koji je u stalnom kontaktu s medijima. Radujemo se budućoj suradnji s našom gradskom knjižnicom i zahvaljujemo knjižničarki Danijeli na posjetu.

Ines Vađunec