Obilježavanje Dana hrvatskoga jezika
Autor: Ines Vađunec, 20. 3. 2022.

Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tom se manifestacijom želi istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću.

Učenici 6.b, 7.a, 7.b, 7.c te 8.b razreda su sa svojim učiteljicama hrvatskoga jezika Ivanom Pintarić i Ines Vađunec obilježili u tjednu od 14. do 18. ožujka 2022. godine Dane hrvatskoga jezika u sklopu nastave materinskoga jezika. Prije samoga obilježavanja učenici su dobili zadatak pronaći u našem gradu što više pravopisnih pogrešaka i fotografirati ih nakon čega su pripremili prezentaciju svojih radova i uočili koje su najčešće pravopisne pogreške. Tu smo aktivnost nazvali Pravopisni odred.

Prisjetili su se najvažnijih spomenika hrvatske pismenosti te djela referentne zbirke, a igrom, gledanjem filmova, rješavanjem križaljki i kvizova pobliže su upoznali važnost ove  manifestacije.

Učenici 6.b su radili oblike od glinamola s glagoljičkim slovima, učenici 7.b su izrađivali plakate o Danima hrvatskoga jezika, a učenici 8.b su tražili pravopisne pogreške.

Glavni dio obilježavanja Dana hrvatskoga jezika u 7.a i 7.c razredu bilo je natjecanje u skupinama u svakome razredu. Učenici su se podijelili u pet skupina koje su nosile imena poznatih hrvatskih književnika. Ispunjavali su križaljku s pojmovima iz povijesti hrvatske književnosti, spajali autore i njihova djela, odvajali pravopisno točno napisane pojmove od onih netočnih, uočavali pravila o pisanju velikoga početnog slova, razvrstavali biografske podatke o Faustu Vrančiću i Bartolu Kašiću te spajali spomenike pismenosti s godinama njihova nastanka.  Morali su riješiti osmosmjerku te sastaviti slagalicu s fotografijom Bašćanske ploče. Rješavali su i rebuse, bili lektori, zamjenjivali anglizme hrvatskim riječima te samostalno zaključivali što znači izreka „Hrvatski se voli znanjem!“.

Poveznica za Pravopisni odredhttps://sway.office.com/UOn0DzIOeHBJDjSE?ref=Link

U školskoj je knjižnici priređena i izložba slikovnica učenika 6.b, c, d, e razreda čiji su mentori Ana Pajnić, Slađan Mustač i Ivana Pintarić.

Učenici su na ovaj način kroz igru, zabavu i natjecanje razvijali timski duh i zajedništvo, usustavili svoje spoznaje o hrvatskome jeziku i podsjetili se na važnost njegovanja vlastitoga jezika.

Ivana Pintarić i Ines Vađunec