"Bolji svijet za sve nas"
Autor: Sanja Pakasin, 24. 3. 2022.

28. natjecanje „Europa u školi“ potiče djecu i mlade na razmišljanje o važnosti brige za okoliš i našem ekološkom otisku (tragu) u Europi: Stvaramo- održivu budućnost.

Video uratkom u tehnici stop animacije istražili smo suodnose ljudi, životinja, biljaka, industrije i naših svakodnevnih navika. Što obilježava poljoprivredu u kojoj ljudi, životinje i biljke skladno žive? Što djeca i odrasli mogu učiniti za zaštitu okoliša u svojim školama i domovima? Koje su to navike koje moramo mijenjati? Što bismo u Europi trebali učiniti drugačije u budućnosti? Kako stvoriti bolji svijet?

Odgovore na ova pitanja potražite u našem edukativnom videu kojim smo izborili plasman na državnu razinu natjecanja "Europa u školi":

Autorice: Amadea Filipović, Anja Horvat, Dora Kušenić, Dora Pakasin i Erin Strah

Mentorice: Sanja Pakasin i Monika Matijaško

Što je stop animacija?

Stop animacija je tehnika animiranog filma u kojoj se fizički manipulira objektima u malim koracima između pojedinačno fotografiranih kadrova kako bi izgledali da pokazuju samostalno kretanje ili promjene kad se reproducira niz kadrova.

Snimanju našeg videa prethodila je dugotrajna priprema koju možemo prikazati kroz nekoliko koraka:

1. razrada teme - promišljali smo i raspravljali o onome što želimo prikazati, poruci koju želimo poslati

2. odabir priča - u videu smo prikazali četiri zasebne priče koje zajednički propitkuju načela održivog razvoja

3. planiranje prizora - osmišljavali smo likove i njihove rekvizite, ambijente, sporedne likove i objekte

4. izrada likova od papira - dobra organizacija je pola posla! Podijelili smo likovne zadatke izrade dvodimenzionalnih likova i scenografija. Koristili smo tehnike kolaža, akvarela, olovaka u boji i flomastera.

5. snimanje - koristili smo besplatnu mobilnu aplikaciju Stop Motion Studio

6. zvuk - koristili smo online diktafon Vocaroo

7. montaža - sitne ispravke i montažu zvuka odradili smo uz pomoć besplatne mobilne aplikacije YouCut Video Editor

Sad kad ste upoznati s koracima izrade stop animacije, izazivamo vas da se okušate u stvaranju!

Naš video dostupan je na linku https://drive.google.com/file/d/1dG0k4rR9NQyDr6b8yt0VujBnZYVTrz6H/view