Terenska nastava učenika 5. razreda u Zagreb
Autor: Ines Vađunec, 13. 4. 2022.

U utorak, 12. travnja 2022., učenici petih razreda su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica posjetili hrvatsku metropolu, Zagreb.

Ova zanimljiva i poučna terenska nastava počela je razgledavanjem centra grada i upoznavanjem nekih od njegovih znamenitosti. Posjetili smo Botanički vrt, jedan od najljepših u Europi, te smo obišli zgradu Hrvatskoga narodnog kazališta. Sam je obilazak trajao sat vremena.

Slijedio je odlazak na Time Travel, interaktivni obilazak Zagreba. Učenici su se podijelili u skupine od četvero te su dobili tablete. Obišli su 12 točaka u centru Zagreba i na svakoj točki odslušali zanimljivu priču i anegdotu nakon čega su rješavali kvizove i igrali tematske igre. Obilazak je trajao dva sata, a obišli smo Manduševac, katedralu, Dolac, Kamenita vrata, Krvavi most, spomenik Mariji Jurić Zagorki te cijeli Gornji grad. Učenici su bili izuzetno aktivni, natjecateljski raspoloženi te su naučili dosta novih stvari i uživali u ovom edukativnom obilasku.

Nakon odmora i okrijepe posjetili smo Muzej grada Zagreba gdje su učenici u pratnji stručnih vodiča obišli stalni postav i još bolje upoznali povijest našega glavnog grada od njegovih početaka do danas. Pažljivo su slušali izlaganja i postavljali niz pitanja.

U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su posjetili najslađi muzej u gradu – Muzej čokolade koji je izazvao opće oduševljenje. Upoznali su povijest čokolade od prvog zrna kakaovca iz amazonskih prašuma do najmodernije verzije čokolade – ruby čokolade. Učenike je oduševila ulaznica za muzej koja se sastoji od nekoliko pretinaca s različitim vrstama čokolade koje se degustiraju u određenom dijelu muzejskog postava kao i soba u kojoj su mogli degustirati tekuću tamnu, mliječnu i bijelu čokoladu. Pokazali su zavidna znanja o čokoladi jer su početkom godine sudjelovali u projektu Tjedan čokolade, ali su i upotpunili svoje spoznaje novim zanimljivostima. Nakon toga smo slatkog posjeta krenuli na put vlakom prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i zanimljivih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan proljetni dan u lijepom druženju i zabavi.

Ines Vađunec