Easter games in grade 3
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 13. 4. 2022.

Učenici 3.A, B i C razreda dolazak su Uskrsa na satima Engleskog jezika obilježili igrama karakterističnim za proslavu ovog blagdana u zemljama engleskog govornog područja.

Učenje bilo kojeg stranog jezika podrazumijeva i učenje o kulturi i tradiciji ciljanog jezika što je djeci posebno zanimljivo jer, osim što obogaćuju rječnik, proširuju i svoje spoznaje o samoj zemlji i njenim stanovnicima te ih uspoređuju s običajima u Hrvatskoj.

Lov na uskrsna jaja (Easter Egg Hunt) omiljena je zabava djeci u zemljama engleskog govornog područja. Jedna od teorija o počecima običaja lova na uskrsna jaja seže u 16. stoljeće kada je protestantski reformator Martin Luther organizirao lov na uskrsna jaja za članove svoje kongregacije. Prema predaji, muškarci su sakrivali jaja, a supruge i djeca su ih tražili. Običaj je inspiriran biblijskom pričom kako je prazni Isusov grob otkrila žena. U SAD su ga donijeli njemački doseljeniciu 17. stoljeću.

Običaj se proširio svijetom te je stigao i do Hrvatske, ali tražiti jaja u paru, držeći se za ruku s prijateljem iz razreda, bilo je stvarno nezaboravno iskustvo.

Još jedan običaj u kojem djeca uživaju, a karakterističan je za uskrsne blagdane u SAD-u je Easter Egg Rolling, odnosno kotrljanje uskrsnih jaja žlicom odnosno kuhačom.

Najpoznatiji Easter Egg Rolling održava se svake godine na južnom travnjaku Bijele kuće u Washingtonu još od davne 1878. godine. Domaćin mu je svake godine predsjednik SAD-a.

Pobijediti trčeći s jajetom na žlici (Egg-and-spoon race) bio je također jedan od ciljeva igre u kojoj su učenici uživali, a najvještiji pobijedili.

Sunčan dan, igra smijeh i podrška prijateljima iz razreda bili su odlična najava predstojećeg blagdana.

Uz brojanje prikupljenih jaja, ponavljanje boja, puno kretanja, druženja, navijanja i zabave svi planirani ishodi su bili ostvareni!

Galerija fotografija:

Teacher Natalija Flamaceta Magdić