Ukupno: 672095

Putovanje Istrom učenika 5.c i 6.b
Autor: Štefica Šambula Premec, 8. 5. 2022.

Učenici petog c i šestog b zajedno su proveli dva dana (2.i 3.5.2022.) na izvanučioničkoj/terenskoj nastavi u Istri. S učenicima su putovale njihove razrednice (Štefica Šambula Premec, Mara Grašić) i predmetna nastavnica Sanja Pakasin.

Na naše putovanje Istrom krenuli smo ujutro 2. svibnja 2022. godine autobusom. Slijedila je vožnja preko Zagreba, Karlovca, uz usputna zaustavljanja prema potrebi grupe, do Zvjezdarnice Višnjan i Tićan. Dolaskom u Zvjezdarnicu slijedi razgled u pratnji stručnog osoblja, vođeni obilazak nove Zvjezdarnice na Tićanu, kamenog kruga dok planirano promatranje neba nije bili moguće zbog oblaka. Nastavak putovanja prema Poreču, posjet Poreču, razgled srednjovjekovne barokne jezgre u pratnji lokalnog vodiča te posjet Eufrazijevoj bazilici, crkvi koja se nalazi na popisu svjetske kulturne baštine. Nakon obilaska grada Poreča u popodnevnim satima odlazimo do smještajnog objekta hotela Valamar Diamant 4* u Poreču. Nakon kraćeg zadržavanja u sobama odlazimo na dugo iščekivano kupanje u unutarnjem bazenu hotela. Nakon zabave uz bazen i u bazenu odlazimo u hotelski restoran na večeru, a nakon večere nastavljamo sa zabavom i druženjem unutar hotela.

Drugi dan, nakon doručka pakiramo stvari i odjavljujemo se iz hotela. Slijedi vožnja autobusom do Fažane te dalje brodom do NACIONALNOG PARKA BRIJUNI. Dolaskom na otok slijedi razgled otoka Veli Brijun u pratnji lokalnog vodiča. Razgled parka panoramskim eko vlakom i pješice: muzej, zbirka prepariranih životinja, arheološko nalazište te zoološki vrt na otvorenome: ljame, zebre, antilope, a vidjeli smo i jedinog slona u Hrvatskoj, slonicu Lanku. Poslijepodne se brodom vraćamo do Fažane gdje imamo ručak u restoranu na rivi. Nakon ručka slijedi nastavak vožnje do Pule. Obilaskom grada Pule u pratnji lokalnog vodiča posjetili smo 6. po veličini amfiteatar u svijetu, popularnu pulsku Arena, a nakon toga slijedi šetnja gradom s upoznavanjem sljedećih znamenitosti: Herkulova vrata, Slavoluk Sergijevaca, Forum, Augustov hram, gradska vijećnica.

Nakon obilaska grada Pule slijedi povratak prema Koprivnici.

Veseli i puni dojmova stigli smo doma u kasnijim večernjim satima.

Naše putovanje Istrom ovjekovječeno je brojnim fotografijama, a neke od njih možete pogledati u nastavku 😊

Zvjezdarnica

Grad Poreč