Centropin seminar o poučavanju o holokaustu
Autor: Ines Vađunec, 9. 5. 2022.

U Splitu se od 6. do 8. svibnja 2022. održao seminar stručnog usavršavanja za nastavnike u organizaciji Centrope na temu „Poučavanje židovske povijesti i holokausta na zapadnom Balkanu“.

Centropa je organizacija koja se bavi očuvanjem židovskog obiteljskog nasljeđa na području srednje i istočne Europe. Sjedište organizacije je u Beču. Seminar je trajao tri dana i bio je namijenjen nastavnicima iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije te Sjeverne Makedonije. Na seminaru je sudjelovalo 35 nastavnika iz tih pet zemalja, a među njima i nastavnica hrvatskoga jezika Ines Vađunec.

Seminar se bavio  balkansko-židovskim obiteljskim pričama iz 20. stoljeća koje su podloga za podučavanje lokalne židovske povijesti i obrazovanja o holokaustu uz primjenu praktičnih aktivnosti, a voditelji su bili Tomislav Šimić (državni koordinator) i Fabian Rühle (Centropa). Glavni cilj seminara bio je uključivanje nastavnika, a preko njih i učenika,  u aktivnosti koje se bave kulturom sjećanja i istraživanjem povijesnih i suvremenih dilema, s posebnim naglaskom na Drugi svjetski rat i dugotrajno nasljeđe koje su nacionalsocijalistička zlodjela ostavila Europi. Glavni dio trodnevnog seminara bile su tematske rasprave, radionice, primjeri dobre prakse, gledanje i analiza filmova te terenska nastava.

Bavili smo se biografijama i ostalim sadržajima koji se mogu naći na Centropinoj stranici u sklopu igre Lov na blago, slušali smo predavanja o  povijesti židovskih zajednica u Hrvatskoj i značaju Sefardske zajednice za razvoj Splita, sudjelovali smo na Tržnici ideja – predstavljanju primjera dobre prakse učitelja svih zemalja sudionica te nizu radionica od kojih se istakla ona vezana uz židovsko groblje u Đakovu koju je pripremila viša savjetnica za povijest u AZOO-u Loranda Miletić. Najveći naglasak je stavljen na film “Rifka i Elvira - Odrastanje u vrijeme rata“ uz koji smo vezali predavanja i radionice. Dio drugog dana posvećen je terenskoj nastavi u sklopu koje smo imali razgled starog dijela Splita, Dioklecijanovih podruma, sinagoge i židovskog groblja. Sudionicima seminara predstavljeni su originalni nastavni planovi i edukacijski materijali za nastavu koji su primjenjivi u praktičnom radu.

Seminar je bio izuzetno kvalitetan i inspirativan, a kroz komunikaciju s ostalim sudionicima usvojene su brojne nove spoznaje i originalne ideje za provedbu što kvalitetnije nastave.

Ines Vađunec

Poveznica na stranicu Centropehttps://www.centropa.org/en