Ukupno: 672089

Petaši posjetili Lonjsko polje
Autor: Ines Vađunec, 22. 5. 2022.

Dana 20. svibnja 2022. učenici 5.a, 5.b, 5.d i 5.e razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica bili su na terenskoj nastavi koja je uključivala posjet Lonjskom polju, Čigoču, Hrvatskoj Kostajnici i Sisku. Na terensku nastavu išlo je stotinjak učenika u pratnji razrednica Nikoline Šemper, Ivane Pintarić, Ane Rumek i Ines Vađunec te predmetnih učiteljica Tanje Galić Bermanec, Andreje Lukačić Franjić i Marijane Lokotar.

Nakon par sati ugodne vožnje stigli smo u Park prirode Lonjsko polje gdje smo se podijelili u skupine pod vodstvom ljubaznih domaćina.  Skupine su razgledale selo, proučile autohtone kuće i načine gradnje te život u tom dijelu Lijepe Naše, bile na interaktivnoj prezentaciji, rješavale listiće i provele slobodno vrijeme u igri i druženju. Posebno oduševljenje izazvala je vožnja brodićima na solarni pogon tijekom koje smo razgledali bogatu floru i faunu ovog parka prirode.

Nakon toga smo posjetili europsko selo roda Čigoč gdje smo saznali niz zanimljivosti o rodama.

Nastavili smo vožnju prema Hrvatskoj Kostajnici gdje smo imali razgled starog dijela grada i utvrde Zrinskih i Frankopana iz 13. stoljeća te posjet skulpturi Slomljeni pejzaž na brdu Čukuru. Skulptura je posvećena Gordanu Ledereru, tridesettrogodišnjem snimatelju koji je ubijen za vrijeme Domovinskog rata. S Čukura se pruža predivan pogled na grad i rijeku Unu iza koje je i granica s Bosnom i Hercegovinom.

Posljednji dio terenske nastave bio je vezan uz posjet Sisku gdje smo obišli centar i šetnicu uz Kupu te imali kraće slobodno vrijeme. Cijela je terenska nastava bila ispunjena odličnim raspoloženjem, veseljem, igrom i pjesmom.

Ovom izvanučioničkom nastavom realiziranom u prekrasnom osunčanom krajoliku punom zanimljivosti i prirodnih ljepota učenici su dobili još veći poticaj da cijene ljepotu i raznolikost naše zemlje. Puni pozitivnih dojmova stigli smo u Koprivnicu u ranim večernjim satima.

Ines Vađunec