Ukupno: 672089

PŠ Starigrad u Samoboru
Autor: Melita Pintarić, 2. 6. 2022.

Dana 31. 05  učenici PŠ Starigad u pratnji svojih učiteljica bili su na izvanučioničkoj nastavi u Samoboru .

Putem do Zagreba učenici  promatraju reljef zavičaja, izgled naselja i uočavaju prometnu povezanost.

U Otrušovcu smo  posjetili i razgledali Grgosovu spilju koja ima dvije dvorane. Spilja je dugačka oko 30 m, a zbog bogatog spiljskog nakita proglašena je zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode.

Po dolasku u Samobor slijedi šetnja i razgled grada: Crkva sv. Anastazije – Gradski muzej – Trg kralja Tomislava - Franjevačka crkva Marijina uznesenja.  U stvarnome prostoru učenici upoznaju i istražuju tipove spomenika: skulptura u javnom prostoru i elemente grada. Nakon razgleda povijesno-kulturnih znamenitosti odlazimo u slastičarnicu na samoborske kremšnite.

Nakon Samobora posjetili smo  Eko bio park  koji se nalazi  na granici između Samoborskog i Žumberačkog gorja.  Razgledali smo seosko imanje  Bio park «Divlje vode» vlakićem - zoološki vrt, poni konje za jahanje, riblji vrt s ribogojilištem.  Učenike je  posebno oduševio ZOO park gdje obitavaju razne divlje, domaće i egzotične životinje koje slobodno šeću parkom  ( paunovi, ljame, vijetnamske svinje,  magarci, košute,   srne, jeleni, divlje patke, labudovi, konji, koze ). Učenici uočavaju razlike između domaćih i divljih životinja, upoznaju pojam ribnjaka i načine uzgoja riba, uočavaju razliku između voda tekućica i voda stajaćica.

Na igralištu koje ima mnoštvo raznovrsnih sadržaja učenici provode vrijeme u slobodnoj igri,  spuštaju  se toboganima, ljuljaju, klackaju. Slijede sportske aktivnosti, elementarne i štafetne igre po razrednim odjelima. Učenici usavršavaju prirodne načine gibanja, izvode raznovrsne vježbe u svrhu poboljšanja sustava za kretanje.

Vratili smo se navečer prepuni doživljaja i novih znanja .

učiteljice PŠ Starigrad