U gradu Picoka
Autor: Melita Pintarić, 9. 6. 2022.

Dana 7. 06. 2022. učenici 3. razreda PŠ Starigrad bili su na izvanučioničkoj nastavi u Đurđevcu.

Posjetili smo  Muzej grada Đurđevca koji je smješten u utvrdi Stari grad.  U prostoru Muzeja je Interpretacijski centar Picokijade sa prizorima Legende o Picokima koji su prezentirani kroz flourescentne crteže na tamnoj zidnoj podlozi koji svijetle u mraku, snimkama scena bitaka i drugih povijesnih prikaza emitiranih na zidovima interpretacijskog prostora. Prolaskom kroz centar učenike prate priče iz prošlosti prikazane na ekranima postavljenima u svakoj prostoriji. Prikazana je i bogata kulturna baština Đurđevca, te prirodna baština i bogatstvo života na Đurđevačkim pijescima.  U prostoru Galerije učenici su razgledali izložbu prof. Marijana Jakubina .

Slijedio je posjet Posjetiteljskom centru Đurđevački pijesci. Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci na multimedijalan način učenicima kroz koncept proširene stvarnosti u zatvorenom prostoru prezentira sve posebnosti pustinjskog krajolika i bogatstvo raznolikosti životinjskog i biljnog svijeta koji živi na pijescima i to neovisno o godišnjem dobu i vremenskim uvjetima.

Nakon  Posjetiteljskog centra krećemo u  geografsko – botanički rezervat Đurđevački pijesci.  Đurđevački pijesci su zaštićeno botaničko područje, osebujnog staništa s velikim brojem endemičkih vrsta, jedinstvene flore i faune, te vidljivim oblicima pješčanih dina. Površinom zauzimaju oko 20 hektara i dio toga je proglašen posebnim geografsko-botaničkim rezervatom kao lako prepoznatljivim i jedinstvenim staništem u Hrvatskoj, a s namjerom očuvanja osebujnosti vegetacije, gdje su se u uvjetima života na pijesku mogle razviti i prilagoditi samo određene biljne vrste. Uz endemske vrste učenici su vidjeli i ostatke pješčanih dina.