Ukupno: 672097

Maturalac 7.a, 7.b i 7.c razreda na otok Krk
Autor: Irena Hontić Pranić, 14. 6. 2022.

Učenici 7.a, 7.b i 7.c razreda zajedno sa svojim razrednicima Mirjanom Sušilović, Irenom Hontić-Pranić, Stipan Antoniom i učiteljom Lukač Željkom u pratnji od 10.6. do 13.6.2022. bili su na maturalcu na otoku Krku u mjestu Baška. Mnogo su toga naučili, a osim toga i odlično se zabavili.

U ranim jutarnjim satima 10. lipnja učenici 7.a, 7.b i 7.c zajedno sa svojim učiteljima krenuli su na dugo očekivani maturalac. Prema već unaprijed dogovorenom rasporedu na putu prema odredištu najprije su posjetili slatkovodni akvarij  „Aquatika“ u Karlovcu gdje se nalaze najveći i najatraktivniji primjerci riba. Tamo je  predstavljena flora i fauna hrvatskih rijeka i jezera, njihova geološka prošlost, tradicijska kultura kao i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka – Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Raspored bazena prati tok tipične krške rijeke. Na sva postavljena pitanja od strane tamošnjeg stručnog vodstva naši učenici dali su ne samo točne već i opširne odgovore što pokazuje da su pažljivo slušali svoje učitelje na satovima prirode.

Po dolasku na otok Krk najprije su razgledali špilju Biserujku. Od pedesetak špilja koje se nalaze na otoku Krku, ona je jedina otvorena za javnost. Nalazi se 300 m sjever- sjeverozapadno od naselja Rudine u općini Omišalj na otoku Krku. Uređena je za posjet turista i odlikuje se bogatstvom špiljskih ukrasa – kalcitnih siga, osobito stupova i stalaktita. Kasno poslijepodne stigli su u hotel Corinthia u mjestu Baška gdje su se smjestili u sobe, večerali, a zatim je dio ekipe ostao u hotelu navijati za hrvatsku nogometnu reprezentaciju koja je te večeri igrala protiv reprezentacije Danske, a dio se uputio u razgled mjesta.

Drugi dan nakon doručka uslijedila je lagana šetnja do Jurandvora gdje je  u crkvi Sv. Lucije pronađena Bašćanska ploča-najstariji pisani hrvatski dokument. No, danas se tamo nalazi samo njena replika dok je original zbog lakšeg očuvanja smješten u Zagrebu, u HAZU. Poslijepodne je iskorišteno za kupanje u moru i u hotelskim bazenima.

Treći dan, nakon kupanja u hotelskim bazenima i ručka učenici su uživali u vožnji brodom „Lahor“ do otočića Plavnika koji je svoje ime dobio po specifičnoj tamno plavoj boji mora koje okružuje ovaj otočić. S broda su se na otočnim stijenama mogli zamijetiti mladunci Bjeloglavog supa koji se osim na Cresu još gnijezdi i na otoku Krku i na ovom otočiću. Na njemu se također nalazi i Plava špilja do koje se može doći samo morskim putem pa su se oni najhrabriji odvažili skočiti s broda i otplivati do nje. Poslije toga uživali su u kupanju u jednoj uvalici na već spomenutom otočiću.

Budući da je dvoje učenika 7.b razreda taj dan slavilo rođendan učitelji su svoje učenike, za nagradu što su bili dobri i poslušni cijelo vrijeme putovanja,  odlučili nagraditi rođendanskim tortama. Nakon proslave rođendana svi su se zabavili u obližnjem lunaparku vozeći se „formulom 1“ te okruglim gumenim autićima, skačući na trampolinu i sl.

Na kraju večeri turisti su mogli uživati u njihovoj koreografiji i sjajnom performansu na pjesmu Macarena.

Četvrti dan, pomalo umorni ali i tužni zbog odlaska kući krenuli su u razgled grada Krka uz stručno vodstvo lokalnog vodiča. Tamo su saznali ponešto o povijesti samog grada i čuli legende o njemu i njegovoj okolici. Grad Krk ima treće po veličini gradske zidine, nakon Dubrovnika i Stona.

Poslije obilaska grada krenuli su prema Skradu odn. Zelenom viru i Vražjem prolazu koji su još davne 1962. godine proglašeni posebnim geomorfološkim rezervatom. Posebnu atrakciju rezervata predstavlja bujna šumska vegetacija koja se proteže cijelim krajolikom. Osim prirodnih vrijednosti, u ovom je području smještena i prva hidroelektrana ovoga kraja, Munjara. Kanjon dužine oko 800 metara, a na pojedinim dionicama širine tek dva metra, posljedica je djelovanja vode koja je tisućama godina izjedala kamen i prokrčila sebi ovaj neobični put. Kroz njega prolazi potok Jasle, što je ime i cijeloga obližnjega šumskog kompleksa. Zeleni vir je zanimljiv geološki fenomen gdje se s vrha stijene obrušavaju dva potočića. Jedan brzo nestaje u usjeku, a drugi se ruši okomito u obliku slapa koji pada pred otvor špilje s jezercem i ulijeva se u potok Curak.

Očarani ljepotama Gorskog kotara krenuli su put Koprivnice gdje su ih s nestrpljenjem čekali njihovi roditelji.

Na koju god destinaciju bismo došli naši učenici dobivali su pohvale za  iznimno lijepo i pristojno ponašanje.

Više slika nalazi se na donjoj poveznici.

Učitelji: Mirjana Sušilović,

Antonio Stipan