Petplusaši i 3.c na terenskoj nastavi u Zagrebu
Autor: Vesna Auer Gregor, 19. 6. 2022.

Daroviti učenici 6. i 7. razreda koji su uključeni u izvannastavnu aktivnost Škola za 5 plus zajedno s učenicima 3.c. razreda posjetili su Fakultet šumarsva i drvne tehnologije u Zagrebu.

U sklopu Dana otvorenih vrata učenici su saznali što stručnjaci na ovom području proučavaju, istražuju i nastoje unaprijediti te što sve mogu raditi osobe koje završe ovaj fakultet.

Sudjelovali su na radionicama te obišli fakultetske laboratorije gdje su dobili odgovore na mnoga zanimljiva pitanja.

Sudjelovali su, ovisno o interesima i uzrastu, na više radionica:

Šumom gazi,na zdravlje pazi, Kako izvaditi DNK iz biljke, Što su potkornjaci, Divljač hrvatskih šuma, Koliko je stablo visoko, Godovi znaju pričati, Kako izraditi vlastiti herbarij, Kako prepoznati bolesno stablo iz zraka.

Mogli su vidjeti kako se koristi bespilotna letjelica u istraživačke svrhe ili prošetati fakultetskim arboretumom.

Otkrivali su bolesna stabla, učili kako ih prepoznati uz pomoć drona, 3D I 2D naočala i računala.

Najzanimljivija je, čini se, bila mogućnost da sami u laboratoriju izvade DNK banane!

Upoznali su herbarij, kako se izrađuje i koristi, prepoznavali  biljke i učili o njima i njihovom staništu.

Mogli su sudjelovati u kvizovima i osvojiti nagrade – majicu, kapu, ruksak, penkalo. Pokazali su znanje i osvojili mnogo nagrada!

Posebno zanimljivo bilo je otkriti jeste li dovoljno jaki za šumara, a zadatak je bio prepiliti deblo pomoću ručne pile! Bilo je smijeha i znoja! Zaključak: Nije lako, ali se ipak može!

U kabinetu šumskih životinja naučili su kako se životinje hrane, gdje im je stanište, na koji način se  prate i proučavaju, koje životinje su u Hrvatskoj zaštićene. Naučili su mnogo o jelenjim rogovima te kako brinu o svojim mladima. I još puno toga...Bilo je i puno pitanja i puno neočekivanih odgovora.

Do zoološkog vrta smo se nakon toga probijali kroz gusti park. Tamo su stariji učenici podijeljeni u timove imali zadatke vezane uz istraživanje staništa, prehrane i zanimljivosti o pojedinim kategorijama životinja, ali je bilo vremena i za opuštanje.

Za ovako sadržajan dan puno zahvala našoj mami Ivani Kovač i Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije koji su nam osigurali prijevoz autobusom kao i ručak u prostoru fakulteta.