Ukupno: 672098

Europski dan jezika
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 3. 10. 2022.

Europski dan jezika u našoj se školi raznim aktivnostima obilježavao cijeli tjedan.

Na satima Njemačkog jezika u 4. razredu se izrađivalo zastave EU zemalja i pisalo pozdrave na tim jezicima, a u 7. su razredu učenici samostalno istraživali i radili plakate o zemljama koje su dobili. Trebali su naći glavni grad, neke veće gradove, jezik kojim se govori, koliko stanovnika ima i kada je zemlja ušla u EU. Trebali su pronaći i neke zanimljivosti o toj zemlji (građevine, slavne osobe, glazba, hrana, izumi, …). Uz to su trebali pronaći kako se kažu neke osnovne rečenice na tom jeziku (pozdravi, predstavljanje,…).

Učenici koji uče francuski jezik obilježili su Europski dan jezika rješavajući razne zadatke,  kvizove, jezične igre, upoznali su se s jednom europskom državom, njenim simbolima i pogledali  poznati crtić na tom jeziku.

Učenici 4.,5. i 6. razreda koji uče francuski jezik upoznali su se s osnovama poljskog jezika, pogledali film o poljskim nacionalnim simbolima na poljskom jeziku.

Učenici 4. razreda na kraju su pogledali crtić Peppa Pig na poljskome jeziku (Świnka Peppa ? Dzień Owoców |) i prepoznavali poznate riječi i uočili lažne prijatelje u poljskom i hrvatskom jeziku. Učenici 5. razreda su izradili plakat o naučenom a učenici 6. razreda odigrali Kahoot kviz provjerivši svoje znanje o poljskoj kulturi.

Učenici 7. razreda koji uče francuski najprije su trenirali svoje uši rješavajući zadatak “Koji je ovo jezik”, a nakon toga,  saznali su nešto više o europskim jezicima čitajući tekst o jezicima, a svoje su znanje provjerili pomoću interaktivnih zadataka.

Igrali su jako zanimljivu igru Gdje sam ja? gdje je prikazano 20 nasumičnih slika iz cijele Europe a vi morate otkriti gdje su te slike snimljene. Upotrijebite svoje jezične vještine i virtualno povećalo kako biste pronašli malu pomoć na slici.

Na satu Engleskog jezika u 4. a, b i c razredu učenici su se zabavljali digitalnim sadržajima spajajući naziv države s njenim položajem na karti te spajanjem naziva države i pripadajućom zastavom. Učenici su oduševili svojim poznavanjem zastava svijeta.

Učenici 6. E razreda na satu razrednika su ugostili učiteljicu Anu Kuhar, profesoricu francuskog i poljskog jezika koja ih je uvela u svijet poljskog jezika kroz video o Poljskoj, razne igre i nezaobilazni Kahoot kviz.

Učenje drugog jezika nije samo učenje različitih riječi za iste stvari, nego i učenje drugog načina razmišljanja o stvarima.“ (Flora Lewis)

Učiteljice stranih i materinjeg jezika