Ukupno: 672098

Autor: Melita Pintarić, 22. 10. 2022.

Učenici 4. razreda PŠ  Starigrad 18. 10.  bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu kako bi upoznali glavni grad, njegovu prošlost i kulturno-povijesne spomenike.

Razgledali smo Botanički vrt instituciju koja posjeduje dokumentiranu zbirku živih biljaka i izložena je javnosti. Učenici su upoznali pravila ponašanja koja štite i čuvaju nasade i naučili da botanički vrtovi nisu javni parkovi, već ‘muzeji na otvorenom’.

U Zagrebačkom kazalištu lutaka gledali smo predstavu Zagrebački vremeplovci. Kroz zabavne scenske slike s lutkama koje mogu sve, pa i putovati kroz vrijeme, uz najljepše pjesme o gradu Zagrebu, koje uživo izvodi ansambl predstave, od prapovijesnih vremena pa sve do ne tako daleke prošlosti, upoznali su povijesne osobe, legende i prijelomne trenutke koji su formirali obrise današnjega Zagreba.

Slijedio je razgled  grada  u kojem su učenici upoznali Zagreb danas – kulturno, znanstveno, obrazovno, zdravstveno središte. Razgledom Trga bana Jelačića , Zagrebačke katedrale, Dolca, Kamenitih vrata,  Kule Lotrščak te recitirajući pjesme i govoreći legende o Zagrebu  istražili su povijest Zagreba. Posjetom Markovom trgu opisali su organiziranost Republike Hrvatske ( Sabor i Vlada RH ) te ga upoznali kao političko središte.

Posjetili smo Muzej grada Zagreba koji istražuje, čuva i prezentira povijest grada Zagreba. Učenicima su predstavljane osobitosti i ključne točke razvoja grada Zagreba kroz raznovrsnost sadržaja (  Kaptol, Gradec, Medvedgrad, Zagrebačka katedrala, Crkva sv. Marka , Ban Jelačić, Donji grad ) u skladu s njihovim uzrastom.