Putovanje u PP Papuk učenika 6.c i 6.d
Autor: Štefica Šambula Premec, 23. 10. 2022.

Učenici šestog c i šestog d zajedno su proveli prekrasan jesenski dan (20.10.2022.) na izvanučioničkoj/terenskoj nastavi u PP Papuk. S učenicima su putovale njihove razrednice (Štefica Šambula Premec, Ana Rumek) i predmetni nastavnici (Mihael Buzina i Ivan Golubić).

Na naše putovanje u park prirode Papuk krenuli smo ujutro 20. listopada 2022. godine autobusom. Slijedila je vožnja preko Virovitice uz usputna zaustavljanja prema potrebi grupe, do Jankovca u PP Papuk. Po dolasku imali smo obilazak "Poučne staze Jankovac" ili tzv. Grofove staze u pratnji stručnih vodiča uz edukativni program u trajanju od 2 sata.

„Poučna staza izgrađena je u najljepšem dijelu Park-šume Jankovac uz planinarski dom, jankovačka jezera i slap Skakavac koji zbog obilja vode i visine predstavlja veličanstven prizor, jedinstven u Slavoniji. Stube, pješački drveni mostići i rukohvati, koji su postavljeni na stazi omogućili su nam pristup najljepšim prizorima Jankovca. Uz stazu su postavljene i poučne table sa sadržajima koji objašnjavaju pojedine prirodne ili kulturno-povijesne zanimljivosti uz koje staza prolazi. Poučna staza na Jankovcu nazvana je Grofova staza iz poštovanja prema grofu Josipu pl. Jankoviću, prvom čovjeku koji je spoznao estetske i krajobrazne vrijednosti te doline.

Nakon razgleda slijedi odlazak do Planinarskog doma Parka prirode Papuk na ručak. Nakon ručka imali smo slobodno vrijeme za druženje, igru i zabavu u prekrasnom okruženju planinarskog doma.

Povratak kući uz zaustavljanje u Voćinu gdje smo posjetili novi Geoinfo centar te imali razgled uz stručno vodstvo. Geoinfo centar u Voćinu početna je točka za upoznavanje s Geoparkom Papuk – kroz multimedijalni i interaktivni postav upoznali smo geološku, biološku i kulturno-povijesnu baštinu Papuka.

Nakon obilaska Geoinfo centra u Voćinu slijedi povratak prema Koprivnici.

Veseli i puni dojmova stigli smo doma u večernjim satima.

Naše putovanje u jedan od najljepših parkova prirode u kontinentalnoj Hrvatskoj ovjekovječeno je brojnim fotografijama, a neke od njih možete pogledati u nastavku 😊

smiley